برگزاری سمینار اصول صاردات ومراودات تجاری با عراق

سمینار اصول صادرات، سرمایه گذاری و مرواودات تجاری با کشور عراق با حضور رایزن بازرگانی سابق ایران در  این کشور و جمعی از فعالان اقتصادی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، این دوره آموزشی با هدف آشنایی با قرار دادهای تجاری و اطلاعات کلی عراق تشکیل شد.

امور گمرکی و استاندارد، تبلیغات در عراق، سلیقه مصرف کنندگان، فروش مستقیم در عراق و خدمات  پس از فروش و گارانتی  از جمله محور های این دوره آموزشی را به خود اختصاص داد.

آشنایی با فروشگاه های زنجیره ای، سرمایه گذاری، مسایل امنیتی در عراق، ثبت شرکت در عراق و امور بانکی   از دیگر موضوع های مورد بررسی در این سمینار بود.

در مورد ساختار و تركيب واردات عراق از جهان، ميتوان گفت كه اين كشور تقريبا براي تامين بسياري از كالاهاي اساسي خود به واردات وابسته مي باشد.

واردات عراق طيف وسيعي از محصولات و كالاها را شامل ميشود كه از مهمترين آنها ميتوان به مواد غذايي، مصالح ساختماني، دارو و تجهيزات پزشكي، لوازم منزل، مواد شوينده و بهداشتي و… اشاره كرد.

اين كشور وارد كننده ۹۵ درصد از كالاهاي صنعتي مورد نياز خود ميباشد، در زمينه كشاورزي نيز تقريبا در هيچ كالايي بي نياز از واردات نمي باشد.

از آنجايي كه در سالهاي اخير عراق مهمترين شريك صادراتي كالاي ايران بوده است، همچنين در سياستهاي دولت ، گسترش روابط تجاري و اقتصادي با كشورهاي همسايه، نقش و اولويت بسيار مهمي دارند، لذا توسعه روابط تجاري ميان دو كشور ايران و عراق از اهميت برخوردار است.

عراق همسايه غربي ايران با داشتن ۵.۳۲ ميليون نفر جمعيت و مساحت ۴۳۸ هزار كيلومتر مربع از مهمترين شركاي تجاري منطقه براي ايران محسوب مي شود.

با توجه با حوادث ده سال اخير عراق مبدل به بزرگترين فرصت تجاري دنيا شده و اين موقعيت براي ايران به عنوان همسايه اي با كيلومترها مرز مشترك ارزشمند و حائز اهميت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست