دسترسی بخش تولید به سرانه مصرف بستر را برای تامین نیازهای داخلی مهیا می کند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی البرز دسترسی بخش تولید به اطلاعات “سرانه مصرف”  کشور را بسترساز سرمایه گذاری کارآفرینان برای تامین نیازهای داخلی عنوان کرد.

به گزارش   روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز، رحیم بنامولائی در نشست فعالان اقتصادی البرز با معاون طرح و برنامه وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: اگر دولت برنامه اعلام  میزان سرانه مصرف داخلی را در دستور کار قرار دهد ، صاحبان سرمایه بدون نگرانی و دغدعه در مسیر  تامین نیازهای کشور هدایت خواهند شد.

وي تصریح كرد: جهت تحقق این مهم  ایجاد یک بانک اطلاعات با عنوان “تعيين سرانه مصرف کشور” بسیار ضروری و یاری دهنده کارآفرینان برای تامین نیازهای داخلی و توسعه صادرات است.

وی به عنوان شاهد مثال گفت: درصورتی که طی میزان سرانه مصرف شكر و محصولات نساجي برای کارآفرینان مشخص بود، ریسک پذیری و سرمایه گذاری دراین زمینه ها روال منطقی را طی می کرد و طی سال های اخیر با چالش حاد واردات بی رویه مواجه نبودیم.

رييس اتاق بازرگاني استان البرز يكي از مسايل مهم در وزارت صمت را بازارشناسي ، بازاريابي و نیز تقسيم بازار ذکر کرد و گفت: رعایت این موارد قطعا در رونق تولید موثر است.

رحیم بنامولايي در ادامه با اشاره به بودجه قابل ملاحظه سازمان توسعه تجارت براي توسعه صادرات پيشنهاد كرد: این بودجه با توجه به فعاليت و عملکرد اتاق های بازرگانی در فعالیت های صادراتی بين این نهادها تقسيم شود تا زمینه گسترش صادرات فراهم آید.

وي درادمه سخنانش به ابلاغ بخشنامه معاون اول رئیس جمهوری به دستگاههای اجرائی مبنی بر الزام دریافت نظرات بخش خصوصی قبل از اتخاذ هر گونه تصمیمات اقتصادی اشاره کرد و گفت:  متاسفانه در موارد عدیده ای مدیران اجرائی دولت این بخشنامه را نادیده گرفته و ظاهرا تمایلی به اجرای آن ندارند.

*ضرورت ارائه راهکارهای کارشناسی در ایجاد رونق تولید

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز نیز در این نشست  با اشاره به نام گذاري امسال به عنوان سال رونق توليد گفت: از بخش خصوصي که درگیر چالش های اقتصادی است انتظار داريم مشكلات را ریشه یابی و برای رفع چالش ها به ما راهكار ارايه دهند.

جهانگیر شاهمرادی افزود: بحث در زمينه رونق توليد نیازمند فراهم شدن  الزامات آن است، لذا ضروری است با تفویض اختیارات بیشتر به سازمان صنعت و تجارت  بستر برای توسعه صادرات فراهم شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال يك واحد توليدي استان  سال گذشته یکصد  هزار دلار صادرات داشته و امسال قرار است این رقم را به یکصدو بیست هزار دلار افزايش دهد ، لذا در صورت  تفویض اختيار به رييس سازمان صنعت زمینه برای تشویق و ترغیب در جهت گسترش صادرات مهیا خواهد شد.

شاهمرادي تقویت انجمن هاي تخصصي اتاق بازرگانی  براي ارايه راهكارها و كمك به تصميم گيري هاي اقتصادي را از مطالبات سازمان صنعت عنوان کرد و گفت: خوشبختانه انتخاب اعضای جدید اتاق بازرگانی البرز بستر را برای رفع چالش های سال های گذشته  بخش خصوصی استان فراهم کرده است.

*غلبه بر جنگ اقتصادی همدلی و همراهی دولت و بخش خصوصی را می طلبد

در این نشست معاون طرح و توسعه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در سخنانی با ذکر این نکته که بایستی جنگ اقتصادي را جدي بگیریم گفت: غلبه بر  این جنگ حاکمیت فضاي  همدلي و همكاري بخش های خصوصی و دولتی را طلب می کند.

سعید زرندی اظهار كرد: آمریکا با حربه تحریم ها قصد داشت به اقتصاد جامعه ما ضربات مهلکی وارد کند ، اما خوشبختانه اکنون شرايط کشورمان  قابل مديريت كردن است.

وي با اشاره به وجود پاره ای از مشکلات از جمله در امور گمرک ، حمل و نقل و کشتیرانی و بیمه های اجتماعی افزود: از اتاق های بازرگانی انتظار داریم  موارد و مشكلات اقتصادي را به صورت کارشناسی مورد بررسی همه جانبه قرار دهند و با جمع بندی و ارائه راهکار ما را برای رفع چالش های اقتصادی یاری دهند.

وي با اشاره به برنامه هاي  وزارت صنعت در  سال رونق توليد گفت: از اول تيرماه امسال در هفت استان موضوع هاي  تخصصي به خانه هاي صنعت و معدن  سپرده مي شود و هدف ما از اين اقدام سبك كردن امور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست