هیچ کس به هیچ بهانه‌ای نباید چوب لای چرخ فعالیت بخش خصوصی بگذارد

معاون اول رییس جمهور در آیین افتتاح همزمان ۶۴۳ پروژه تعاونی و تقدیر از تعاونی‌های برتر ملی در با تأکید بر اهمیت فعالیت بخش خصوصی و تولیدکنندگان در اشتغال‌زایی و حل مشکل بیکاری گفت: باید موانع را از پیش روی تولیدکنندگان که سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند، برداریم و هر کس دل آن‌ها را خالی کند و قدرشان را نداند حتماً به جبهه مقابل که جبهه آمریکاست کمک کرده است.

اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح همزمان ۶۴۳ پروژه تعاونی در سراسر کشور و تقدیر از تعاونی های برتر ملی، ضمن تبریک هفته تعاون ابراز امیدواری کرد با حمایت و تلاش جدی مسئولین، بخش تعاون بتواند جایگاه مطلوب و مناسب خود را در اقتصاد کشور پیدا کند.

جهانگیری با اشاره به سیر قانونگذاری در جمهوری اسلامی ایران و جایگاه تعاون در قانون اساسی کشور اظهار داشت: همه کسانی که در انقلاب اسلامی و تدوین قانون اساسی نقش داشتند، به منظور جلوگیری از پایمال شدن حقوق طبقات ضعیف جامعه و استقرار عدالت در کشور از دولتی شدن شرکت ها و صنایع بزرگ حمایت کردند و این باعث شد که صنایع و شرکت های بزرگ در اختیار بخش دولتی باشد و بخش خصوصی نتواند جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: همواره و در طول این سال ها بخش خصوصی گلایه داشته است که امکان سرمایه گذاری در طرح های بزرگ کشور را ندارد همانطور که سرمایه گذاران خارجی نیز بخاطر وجود ابهام در نحوه و میزان سرمایه گذاری در شرکت ها و صنایع بزرگ، از حضور در اقتصاد ایران امتناع کرده اند.

جهانگیری یکی از گلایه مندی های بخش خصوصی را وجود ابهام در اصل ۴۴ قانون اساسی عنوان کرد و افزود: نمایندگان بخش خصوصی همواره در همایش های مختلف اعلام کرده اند که ابهام های موجود در اصل ۴۴ قانون اساسی مانع از فعالیت آنهاست و مشخص نیست که تا چه میزان امکان سرمایه گذاری و رشد برای آنها وجود دارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به گره گشایی مقام معظم رهبری از این ابهام بزرگ خاطرنشان کرد: در سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مقام معظم رهبری با تأکید بر این که این سیاست ها باید منجر به شکوفایی اقتصاد کشور شود، تأکید کردند که بخش خصوصی و بخش تعاون باید جایگاه ویژه خود را پیدا کرده و دولت به نفع این بخش ها صحنه را خالی کند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه انتظار این است که ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری تحول بزرگی در اقتصاد کشور ایجاد کند، تصریح کرد: هیچ کس به هیچ بهانه ای نباید در فعالیت بخش خصوصی و تعاونی های کشور اخلال ایجاد کرده و چوب لای چرخ فعالیت آنان بگذارد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به برخی فضاسازی ها پس از هر واگذاری افزود: در همه واگذاری ها معمولاً حرف و حدیث هایی به وجود می آید اما آنچه مهم است این است که واگذاری شرکت ها و بنگاه ها باید در یک فرایند سالم و قانونمند انجام شود.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به فرایند واگذاری شرکت های دولتی از سال های گذشته تا کنون تصریح کرد: پس از ایجاد سازمان خصوصی سازی ذیل وزارت امور اقتصادی و دارایی، فرایند واگذاری از طریق هیاتی متشکل از چند وزیر صورت می گیرد تا واگذاری ها به صورت قانونمند و به افراد دارای صلاحیت انجام شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که با این وجود معمولاً پس از هر واگذاری عده ای با نیت های مختلف علیه واگذاری جوسازی می کنند، گفت: اخیراً در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه پیشنهاد دادم که گروهی پنج نفره بر واگذاری ها نظارت داشته باشد تا پس از تأیید نهایی این گروه، دیگر هیچ شبهه ای برای کسی باقی نماند.

جهانگیری در ادامه با اشاره به میزان سرمایه گذاری دولت در شرکت ها و صنایع بزرگ و بازدهی و سود پایین این شرکت ها که معمولاً با کمک های دولت سرپا هستند، افزود: اگر مردم و بخش خصوصی عهده دار مدیریت این شرکت ها و صنایع بزرگ شوند قطعا منافع و سود بسیار بیشتری نصیب کشور خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران از ثروت و دارایی فراوانی نظیر ذخایر نفت و گاز، منابع طبیعی و صدها میلیارد دلار سرمایه گذاری در شرکت های مختلف برخوردار است، خاطرنشان کرد: آمریکا از این دارایی ها آگاه است و می داند که نمی تواند با تحریم ملت ایران را تسلیم کند و در توطئه های مختلف برای فروپاشی اقتصادی ایران و تحریک ملت ایران برای اعتراض علیه نظام نیز شکست خورده است.

جهانگیری با گرامیداشت یاد شهید بهشتی و با اشاره به نقش وی در حمایت از بخش تعاون در قانون اساسی کشور گفت:‌ با فعال شدن بخش تعاون از یک سو مشارکت اجتماعی بیشتر می شود و از سوی دیگر عدالت در جامعه گسترش پیدا می کند.

او  در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح دولت اصلاحات برای سهام دار شدن مردم در کارخانه های بزرگ کشور افزود: پس از دولت اصلاحات، این طرح به نام سهام عدالت مطرح شد و در این دولت طی برنامه ریزی چندساله، لایحه ای به مجلس ارائه شد که امیدوارم به تصویب برسد چرا که نتیجه آن این است که بیش از ۴۹ میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت می توانند در کارخانجات بزرگ کشور به معنای واقعی سهامدار شده و بهره مندی بیشتری خواهند داشت و حتی می توانند در تعیین مدیریت این صنایع دخالت داشته باشند.

جهانگیری افزود: زمانی که برخی کارخانه های بزرگ کشور در قالب سهام عدالت واگذار شدند، ارزش این کارخانه ها ۲۶ هزار میلیارد تومان بود که امروز به ۱۴۳ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده و این دارایی متعلق به بیش از ۴۹ میلیون نفر دارنده سهام عدالت است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه ارزش سهام افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) در ابتدای این طرح حدود یک میلیون تومان بود، گفت: سهام این افراد امروز ۵/۵ برابر شده و به عنوان مثال یک خانواده پنج نفره صاحب دارایی حدود ۲۷ میلیون تومان است که هم می تواند آن را بفروشد و هم می تواند از سود این سهام بهره مند شود که البته به آنها توصیه می کنیم این سهام را نزد خود حفظ کنند چرا که طی سال های آینده ارزش آن افزایش پیدا خواهد کرد.

جهانگیری با اشاره به اهمیت فعالیت تعاونی ها در کمک به اشتغالزایی در کشور افزود: امروز یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در تعاونی های کشور مشغول به کار هستند که اکثر این تعاونی ها با سرمایه ای اندک ایجاد شده اند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به افتتاح همزمان ۶۴۳ پروژه تعاونی در سراسر کشور که امروز صورت گرفت گفت: سرمایه گذاری انجام شده در این پروژه ها حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده و برای ۱۸ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد شده است.

جهانگیری با یادآوری این که امروز سه میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد و نرخ بیکاری بالاست، تصریح کرد: برای حل مشکل بیکاری راهی جز توسعه تعاونی ها و صنایع کوچک و متوسط وجود ندارد. اگر به دنبال کاهش فقر و رفع نابرابری ها هستیم این مهم از طریق توسعه تعاونی ها و صنایع کوچک و متوسط شدنی است.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح مجلس شورای اسلامی برای ایجاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اگرچه دولت ابتدا با تبدیل این سازمان به وزارتخانه موافق نبود اما حتما با خیر و برکت برای کشور همراه خواهد بود و با توسعه فعالیت های بخش گردشگری و صنایع دستی شاهد اشتغالزایی هرچه بیشتر در کشور باشیم.

جهانگیری همچنین با اشاره به معرفی محسن حاجی میرزایی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش از سوی رییس جمهور خاطرنشان کرد: ایشان شخصیتی علمی و فرهنگی است که طی سالهای اخیر به عنوان دبیر هیات دولت و مسئول کمیسیون های دولت نقشی کلیدی در پیشبرد برنامه های دولت ایفا کرده است و رییس جمهور نیز بدلیل اهمیت مسائل آموزش و پرورش ایشان را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

معاون اول رییس جمهور افزود: اهمیت وزارت آموزش و پرورش ایجاب می کرد که شخصی توانمند و آشنا به مسائل این وزارتخانه به عنوان وزیر انتخاب شود و امیدواریم نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در آستانه آغاز سال تحصیلی از انتخاب آقای حاجی میرزایی حمایت کنند تا ایشان با قدرت بتواند مسائل آموزش و پرورش را حل و فصل کند.

در این مراسم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز گزارشی از تعداد تعاونی های فعال در کشور ارائه کرد و گفت: افزایش بهره وری و توانمندسازی جوانان یکی از اهداف ایجاد تعاونی است که در دستور کار اصلی این وزارتخانه قرار دارد.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از تعاونی های برتر ملی قدردانی شد و دکتر جهانگیری از طریق ارتباط زنده تلویزیونی با استانهای فارس، اصفهان و مازندران، فرمان افتتاح همزمان ۶۴۳ پروژه تعاونی در سراسر کشور را صادر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست