مشکل صادرکنندگان واقعی باید هر چه سریعتر حل شود

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز در جلسه شورای گفتگو مطرح کرد:

هفتادو سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی البرز با حضور استاندار، رئیس اتاق البرز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد استان و فعالان اقتصادی برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز در این جلسه  رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز گفت: ۱۴۰ کارت بازرگانی مربوط به البرز به حالت تعلیق در آمده است.

پرهام رضایی پیش از ظهر روز پنج شنبه در هفتاد و سومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که در سالن شهدای دولت استانداری البرز برگزار شد ضمن تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری و عزادارای سالار شهیدان امام حسین(ع) اظهار کرد: مسئله ای که بسیار حائز اهمیت بوده و در چند هفته اخیر نیز مکرر مطرح شده  موضوع ارز حاصل از صادرات است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی به دنبال این است که مبارزه با فساد به معنای واقعی صورت گیرد، افزود: در این میان مسئله تامین مواد اولیه نیز برای ما بسیار اهمیت دارد؛ زیرا به عنوان یک تهدید در ماه های آبان و آذرماه امسال برای تولیدکنندگان ما مسئله کمبود مواد اولیه تولید مطرح است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز با بیان اینکه متاسفانه بانک مرکزی مراحل تخصیص ارز را بسیار طولانی کرده است و از طرفی مشکل انتقال پول نیز وجود دارد، گفت: مسئله مهم در بحث واردات، ورود مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز حوزه تولید به کشورمان است.

وی با اشاره به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نام گذاری شده است، افزود: جهش تولید در سایه تامین مواد اولیه تولید حاصل می شود؛ چراکه اگر تولید نباشد صادرات نیز انجام نخواهد شد و زمانی که صادرات صورت نگیرد در واقع بازگشت ارز به کشور نخواهیم داشت.

رضایی با تاکید بر اینکه اکنون با جنگ اقتصادی مواجهه هستیم، عنوان کرد: در این جنگ  اگر یک کارخانه، واحد بازرگانی و یا یک واحد اقتصادی تعطیل شود، در وقع افرادی که تحریم ها را ایجاد کرده اند به اهدافشان نزدیکتر می شوند و نباید اجازه دهیم اینگونه شود.

رییس اتاق بازرگانی در تاکید بر اهمیت بازگشت ارز حاصل از صادرات افزود: صادرکنندگان در خط مقدم مبارزه با تحریم هستند و باید مشکلات کارت بازرگانی آن ها هر چه سریعتر رفع شود.

وی در خصوص تعریف اقتصاد با بیان اینکه تخصیص منابع محدود به نیازهای نامحدود است، افزود: امروز توسط دولت لیستی ارائه شده که براساس آن بالغ بر ۲۰هزار فعال اقتصادی از سراسر کشورارزهای تخصیصی را بازنگرانده اند و بدین منظور با شرکت های موجود در این لیست برخورد می کنند.

رئیس اتاق البرز بیان کرد: متاسفانه در مسئله بازگشت ارز  روی شرکت های بازرگانی دست گذاشته شده اند، و باید ۳تا ۴هزار دلار را پرداخت کنند ؛ این درحالی است که خارج کنندگان میلیون ها دلار ارز از کشور ،به درستی رصد نمی شود، اگر قرار به برخورد است باید برخورد را از دانه درشت ها آغاز کرد.

وی با این توضیح که حدود یک هفته اخیر کارت های بازرگانی دوهزار و ۵۰۰ شرکت در کشور به حالت تعلیق درآمده است، گفت: در این مورد دولت صحبت هایی نیز در خصوص ابطال این کارت های بازرگانی و ممنوع الخروجی شرکت های مربوطه مطرح کرده است.

رضایی با اشاره به اینکه اقتصاد باید شفاف باشد و ارز به داخل کشور بازگردانده شود، عنوان کرد: ۱۴۰ کارت بازرگانی مربوط به البرز به حالت تعلیق درآمده است، این واحدها عمدتا ارزهای تخصیصی را بازگردانده اند یا مبلغ بدهی آنها در خصوص ارز کم است، از طرفی آزادسازی کارت های بازرگانی تعلیق شده چندماه به طول می انجامد.

وی در مورد طرح آمایش سرزمینی استان البرز گفت: برای شرکت در کارگروه مربوط به آمایش سرزمینی استان، اتاق البرز اعلام آمادگی می کند؛ چون در قالب آن برنامه ریزی برای ۲۰ سال آینده نقاط مختلف استان مشخص می شود، به عبارتی دورنمایی برای تعیین مسیر خواهیم داشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز پیشنهاد برگزاری همایشی با نام “فاتح” را برای تجلیل، قدردانی و پاسداشت خدمات پیشکسوتان استان را مطرح کرد.، مصوب شد این همایش در ایام پسا کرونا برگزار شود.

استاندار البرز در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی خبر داد: مثبت شدن تراز بازرگانی و تجاری البرز در چهارماه نخست ۹۹
استاندار البرز در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت: در چهار ماهه نخست سال ۹۹ تراز بازرگانی و تجاری البرز مثبت بوده است.
وی با تاکید بر اینکه مسائلی نیز در خصوص مشکلات تولید کنندگان در بحث تامین مواد اولیه وارداتی در این جلسه مطرح شد، افزود: دیگر موضوع مهمی که در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی به آن پرداخته شد به مصوبه خوب دولت در مورد لغو مصوبه شعاع ۱۲۰ کیلومتری از پایتخت وبازگرداندن معافیت های مالیاتی برای صنایع مستقر در اشتهارد باز می گردد، مصوبه ای که نباید اکنون دستخوش تغییرات و مشکلات جدید شود و در این مورد در سطح ملی مسئله را پیگیری خواهیم کرد.
استاندار البرز در مورد شبکه گاز رسانی راهبردی از بوئین زهرا در جهت تامین زیرساخت های صنایع مستقر در شهرک صنعتی اشتهارد بیان کرد: فعال سازی برخی واحدهای صنعتی استان در سطح شهرستان اشتهارد نیز از دیگر مباحث مطرح شده در جلسه امروز شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز بود.
وی در مورد پروژه شرکت نمایشگاه های بین المللی استان البرز به عنوان یکی از دستور جلسه های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی عنوان کرد: در این مورد برای شروع عملیات اجرایی شرکت نمایشگاه های استان ضرب الاجل یک ماهه تعیین شد.
شهبازی در خصوص تخصیص اعتبار برای واحدهای صنعتی و تولیدی آسیب دیده از کرونا به عنوان دیگر موضوعات ظرح شده در جلسه هفتاد و سوم شورای گفتگوی دولت و بخصوصی استان البرز گفت: دراین مورد نیز لازم به توضیح است که از اعتبار یکهزار و ۲۵۲ میلیارد تومانی که در این خصوص توسط دولت تخصیص داده شده بود بالغ بر ۵۶ میلیارد تومان جذب شده و شامل دوهزار پرونده می شود.
وی تاکید کرد: در قالب بدهی ها و گرفتاری بانکی نیز پروندهای تعدادی واحدهای صنعتی و تولیدی درذیل رقم ۲۶۴ میلیارد تومانی مطرح است که قرار شد در قالب کارگروهی تشکیل شده بدین منظور پیگیر رفع گرفتاری های این پرونده ها با تخصیص و جذب اعتبار لازم باشیم.
شهبازی در خصوص تامین زیرساخت های درمانی در بحث مقابله با کرونا به عنوان یکی دیگر از موضوعات طرح شده در جلسه امروز شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز بیان کرد: در این مورد نیز بحث تخصیص اعتبار ۳۶۴ میلیارد تومانی مطرح شد و به رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی البرز ماموریت داده شد تا گزارش میدانی در این مورد را در جلسه آتی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان ارائه کند.
وی ادامه داد: در چهار ماهه اول سال ۹۹ تراز بازرگانی و تجاری البرز مثبت بوده و ۲۱۱ میلیون دلار صادرات از این استان ثبت شده و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴ درصد افزایش داشته ایم.
استاندار البرز بیان کرد: سال ۹۸ به نسبت دو سال قبل بیش از ۷۲ درصد رشد صادرات داشته ایم، واردات در این استان نیز در حوزه تامین مواد اولیه تولیدات مهم استان بوده و ۱۳۶ میلیون دلار برآورد مالی آن است.
وی به لزوم حضور فعالان مطرح اقتصادی و منتخب هیات های علمی دانشگاه های استان در این جلسه اشاره کرد و افزود: موضوعاتی که در این شورا مصوب می شود، می تواند به جمع بندی برای ارائه در مجامع ملی برای اتخاذ تدابیر لازم باشد.

نماینده کرج در مجلس شورای اسلامی:
مشکلات ارزی بخش خصوصی از طریق مجلس پیگیری می شود
مهدی عسگری گفت: در شرایط کنونی اولویت دادن به بخش خصوصی نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت است، درراستای حمایت از فعالان این حوزه باید محدودیت های ایجاد شده در نتیجه مسائلی مانند مشکلات ارزی را حل و فصل کرد.
وی با اشاره به اینکه فعالیت بخش خصوصی در کشورمان نباید با تحریم داخلی مواجهه شود، افزود: یکی از کارهایی که در این زمینه می توان انجام داد شناسایی گلوگاه هایی است که بخش خصوصی در ارتباط با دستگاه های حاکمیتی دارد.
نماینده مردم کرج، فردیس واشتهارد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در رابطه با موضوعاتی ازجمله آمایش سرزمین، مباحث ارزی و مشکلات پیش آمده برای فعالان اقتصادی در این مورد پیگیری های لازم را از طریق مجلس در سطح ملی انجام خواهیم داد.
وی با اشاره به اینکه به در مجلس شورای اسلامی به دنبال کمک به فعلان بخش خصوصی هستیم، گفت: در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، مجلس حد فاصل بین دولت و بخش خصوصی بوده و به نوعی پیگیر حقوق مردم و فعالین بخش خصوصی است.

نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد وطالقان در مجلس/ با اعتماد و باور بخش خصوصی پیش می رویم
نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد وطالقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بحث شفاف سازی در حوزه فعالیت های اقتصادی اهمیت بالایی دارد، گفت: باید بر مبنای آن و اعتماد به بخش خصوصی پیش رویم.
علی حدادی بیان کرد: یکی از وظایف اصلی نمایندگان مجلس شنیدن مشکلات فعالان اقتصادی استان ها و پیگیری جدی و مطالبه گری از سوی آنها در سطح ملی است.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت های بسیار خوب موجود در حوزه اقتصادی استان البرز عنوان کرد: با توجه به اینکه بخشی از قوانین که موانع راه تولید است نیاز به اصلاح دارد از فعالین بخش خصوصی، کارآفرینان و تولیدکنندگان در خواست داریم که جهت احصاء این قوانین و ارائه راهکار لازم با مجلس همکاری کنند.
نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد وطالقان در مجلس با تاکید بر اینکه در حال حاضر اولویت اول کشور بحث تولید است، افزود: باید مشکلات جدی تولیدکنندگان را پیگیری کنیم.
وی ادامه داد: زمانی می توانیم صادرات داشته باشیم که به تولید اهمیت بدهیم و اهمیت به تولید در گرو باور و اعتماد به تولیدکنندگان است.
حدادی با این توضیح که بحث اطلاع رسانی، شفاف سازی و روشنگری در حوزه فعالیت های اقتصادی از جمله بخش صنعت مورد نیاز است، تشریح کرد: باید بر مبنای آن و اعتماد به بخش خصوصی پیش رویم.
وی با این توضیح که تمام تلاش نمایندگان مجلس دراستان البرز بر این است که با نظارت های لازم و پیگیری های جدی در کنار تولیدکنندگان پرتلاش و پرتوان استان البرز باشند، ادامه داد: امید است بتوانیم در راستای توسعه همه جانبه و پیشرفت کشور و استان گام برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست