داروی توسیلیزومب با نام تجاری ” تمزیوا ” مجوز ورود به بازار گرفت

دکتر امیر فرشچی مدیر عامل شرکت آریوژن و نایب رییس اتاق بازرگانی البرز در پاسخ به این سوال که آیا نمونه تولیدی شرکت با نمونه برند خارجی آن مشابهت کامل دارد گفت:
داروی توسیلیزومب هم‌اکنون در درمان بیماران مبتلا به کرونا در قسمت‌های مختلف دنیا مانند فرانسه، ایتالیا و چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطالعات بالینی متعدد در این کشورها اثربخشی قابل توجه توسیلیزومب در این بیماران را نشان داده‌اند. مطالعه ای که در ایران، اثربخشی این دارو بر بیماران مبتلا به کرونا را بررسی کرد به صورت یک بازویی انجام شد. بر اساس نتایج حاصل از مطالعه، مرگ و میر بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در مراحل شدید بیماری، با کاهش قابل قبولی همراه بود و نتایج به دست آمده با نتایج حاصل از سایر مطالعات انجام شده جهت ارزیابی اثربخشی داروی توسیلیزومب در دنیا منطبق بود. به همین دلیل اداره کل دارو سازمان غذا و دارو بعد از دریافت نظر مثبت کارشناسی اداره بالینی، مجوز استفاده تمزیوا در بیماری کووید ۱۹ را صادر کرد.

دکتر فرشچی در خصوص میزان تولید این دارو افزود: هیچ گونه محدودیتی در تولید این دارو و عرضه به داروخانه های کشور نداریم و هم اکنون نیز ذخیره احتیاطی ویژه ای در کشور ایجاد کرده ایم که پاسخگوی نیاز بیماران سراسر کشور باشد.

مدیر عامل شرکت آریوژن تلاش کارشناسان مربوطه در وزارت بهداشت را قدر دانسته افزود: تولیدکنندگان قدردان تلاش های مدیران و کارشناسان در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هستند که با تمام توان این چند ماه به صورت شبانه روزی در کنار صنعت دارو بوده اند و امور جاری تولیدکنندگانی که با همه چالش ها در پی رساندن داروهای حیاتی به بیماران هستند را تسهیل کردند.

دکتر فرشچی بار دیگر هشدار داد مصرف غیر علمی و غیر تخصصی این دارو برای بیماران کرونایی میتواند مضر باشد. این دارو درمان کرونا نیست و شرایط خاصی برای مصرف به منظور مهار طوفان سایتوکاینی بیماران دارد و تمامی افرادی که کووید۱۹ دارند مشمول شرایط استفاده نیستند. در عین حال مهم است که مصرف دارو در مراحل شدید بیماری و پیش از رسیدن بیمار به فاز بحرانی باشد.
در شرایطی که بخش مراقبت‌های ویژه در مراکز درمانی متعدد در قسمت‌های مختلف کشور از بیماران با درگیری تنفسی بحرانی اشباع شده‌اند، تزریق به‌موقع تمزیوا در بیماران با درگیری تنفسی می‌تواند فشار موجود بر بخش‌های مراقبت‌های ویژه را نیز کاهش دهد.

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • برای پدر ۷۰ ساله من ک درگیر شدید کرونا بودن معجزه کرد .

    پاسخ
    • بسیار عالی.انشالله پدر گرامی همیشه سلامت باشن، همچنین امیدواریم که همیشه این چنین موفق شاهد رونمایی و استفاده از داروهایی باشیم که برای بهبود حال بیماران بسیار موثر است.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست