پیگیری اتاق بازرگانی البرز برای بهبود شیوه های تامین مالی صنایع

ابزارها و بازارهای مالی، یکی از مهم ترین زیرساخت های توسعه صنعتی به شمار می آیند. هر چند فعالیت های صنعتی بخش خصوصی با سرمایه های این بخش آغاز و توسعه می یابد ولی در عین حال نقش اهرمی تامین کنندگان مالی، موجب شتاب صنایع خواهد شد؛ همچنان که امکان مشارکت سرمایه های خرد و متوسط در طرح های بزرگ صنعتی را نیز فراهم می کند. به رغم این که استان البرز یکی از قطب های مهم صنعتی کشور به شمار می آید ولی نهادهای مالی استان، با سرعت کمتری توسعه یافته و هنوز جایگاه لازم را کسب نکرده اند. بخش مهمی از این موضوع به تمرکزگرایی و تامین مالی از طریق دفاتر مرکزی بانک ها در شهر تهران باز می گردد؛ اما توسعه مالی، پیش نیازهای دیگری هم دارد که اتاق البرز می کوشد تا برنامه توسعه مالی را به عنوان یکی از ارکان توسعه صنعتی دنبال کند.

کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی،  در ۱۵ ماه فعالیت خود در دوره سوم فعالیت های اتاق البرز، اقدام های متعددی را در راستای بهبود شیوه های تامین مالی صنایع استان البرز انجام داده است. شاهین ظهوری عضو هیات نمایندگان اتاق البرز و رییس کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات در این خصوص می گوید: کمیسیون جلسات مستمری را با ۵ بانک مهم استان انجام داده که دستاوردهای متعددی به همراه داشت. از جمله این که با بانک رفاه، تفاهم نامه مبتنی بر گشایش LC داخلی برای پروژه های صنعتی بویژه بخش مسکن، در آستانه نهایی شدن قرار دارد.

وی افزود: گسترش و تسهیل ارتباط بین سرمایه گذاران استان و فرصت های سرمایه گذاری از طریق سامانه تخصصی، برنامه دیگری است که در دست انجام است.

به گفته شاهین ظهوری، شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان البرز، نقش موثری در پیگیری اهداف داشته و دستور کارهایی که توسط کمیسیون به شورا ارایه شده، نتایج خوبی به همراه داشته است. به عنوان نمونه، افزایش سقف اعتباری دفاتر سرپرستی بانک های استان، از طریق شورا دنبال شد و  کمیته پولی و بانکی کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق البرز موفق شد شورای هماهنگی بانک ها را به ارتقای سقف اعتباری مجاب کند.

ظهوری گفت: حد اعتبارات در بانک های استان برای سرمایه در گردش و سرمایه ثابت حدود ۵ میلیارد تومان بود که تکاپوی رفع نیاز صنایع استان را نمی کرد. اکنون بانک ها این رقم را به حدود ۲۳ تا ۲۶ میلیارد تومان رسانده اند. هر چند بخش عمده این اعتبارات، صرفا برای خرید ماشین آلات تخصیص می یابد و سقف سرمایه در گردش، هنوز تغییر محسوسی نداشته و به حدود ۶ تا ۷ میلیارد تومان رسیده است. حال آن که با توجه به افزایش بسیار شدید قیمت نهاده های تولید، انتظار می رود این رقم نیز تعدیل جدی شود.

گفتنی است با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور، تقاضای تسهیلات برای خرید ماشین آلات جدید به شدت کم شده و صنایع مختلف استان، عمدتا در زمینه تامین سرمایه در گردش، نیازمند حمایت های اعتباری و بانکی هستند. ظهوری در این خصوص گفت: کمیته مشترک فنی با مشارکت فعالان اقتصادی و مدیران بانکی، در حال بررسی مساله و تعیین سقف بیشتر هستند تا در نشست شورای گفتگو مورد تصویب قرار گیرد. وی نیاز سرمایه در گردش شرکت های صنعتی استان را با توجه به تورم نهاده های تولید، بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد تومان دانست.

به گفته ظهوری، اکنون صنعتگران استان می توانند با استفاده از عقد خرید دین از سیستم بانکی نیز برای تامین مالی استفاده کنند که این روش، موجب کاهش هزینه ها و تسهیل فرایندهای مربوط تأمین سرمایه در گردش خواهد شد.

رییس کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق البرز در ادامه، اخذ سپرده در قبال ارایه تسهیلات را یکی از روش های نامناسب در نظام تامین مالی بانکی دانست که موجب افزایش قیمت تمام شده خدمات مالی به بنگاه های صنعتی می شود. به همین دلیل کمیسیون در حال پیگیری حذف این روش، از شبکه بانکی استان البرز است.

وی همچنین دریافت مجوز تأسیس صندوق پژوهش و فنآوری در خرداد ۱۳۹۹ را از جمله دستاوردهای مهم کمیسیون دانست و گفت: این صندوق در راستای تامین سرمایه برای طرح ها و بنگاه های خطرپذیر و دانش بنیان فعالیت می کند و در تاسیس آن، از حمایت های پارک علم و فناوری و استانداری البرز برخوردار بودیم.

ظهوری یکی از دلایل مهم موفقیت کمیسیون سرمایه گذاری (پول و بانک) و توسعه خدمات اتاق البرز را فعال بودن کمیته های وابسته با این کمیسیون دانست و گفت: در کمیسیون، ۵ کمیته فرعی تعریف شده است که ۴ کمیته آن فعال تر هستند و امیدواریم شاهد افزایش مشارکت اعضا در فرایندهای تصمیم سازی و تولید بسته های مشورتی باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست