برخی کسب و کارها در شرایط کرونایی ورشکسته شدند/برگزاری نمایشگاه‌های مشترک با دیگر استانها در برنامه اتاق بازرگانی البرز

رئیس اتاق بازرگانی استان البرز در مراسم اقتتاح نمایشگاه توانمندی های صنایع دستی و گردشگری دو استان البرز و قزوین گفت: برخی کسب و کارها در ایام کرونایی ورشکسته شدند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، پرهام رضایی در مراسم افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های صنایع دستی و گردشگری استان‌های البرز و قزوین که بعداز ظهر چهارشنبه در پارک ملی ایران کوچک کرج و با حضور مسئولان و شهروندان برگزار شد، اظهار داشت: البرز استانی با ظرفیت های فراوان است و هر گوشه ای از این خاک مستعد برنامه ریزی مدون و نگاه ویژه برای بهره برداری مناسب از این پتانسیل‌ها است.

وی با بیان اینکه در سطح کشور البرز را به عنوان یک استان صنعتی می شناسند، گفت: استان البرز در بخش‌های کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد اما متاسفانه در خارج از این استان کمتر از ظرفیت‌های مذکور سخن گفته می‌شود‌.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز افزود: صنایع دستی و گردشگری البرز از چند زاویه از جمله نگاه اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد، زیرا سرمایه اولیه کمتری نسبت به خیلی از مشاغل برای راه اندازی این کسب و کارها نیاز است و به همین دلیل تاثیر آن در کاهش ضریب جینی بسیار بالا است.

وی با اشاره به اینکه عدد شاخص و ضریب جینی استان البرز بسیار بالا است، گفت: این مسئله موجب آسیب های اجتماعی و بروز دیگر مشکلات در البرز شده است، اما توسعه صنایع دستی، گردشگری و بوم گردی در البرز در کنار فعالیت کارخانه‌های صنعتی می تواند به آنجا منجر شود که دیگر اقشار جامعه نیز در چرخه اقتصادی و در نتیجه آن کاهش ضریب جینی استان مشارکت کنند.

رضایی با بیان اینکه متاسفانه در طول دو سال گذشته و تحت تاثیر درگیری با کرونا خسارت زیادی به حوزه صنایع دستی و گردشگری وارد شد، افزود: تحت تاثیر این آسیب ها بسیاری از کسب و کار در بخش صنایع دستی و گردشگری دچار آسیب ۱۰۰ درصدی و خروج از چرخه اقتصادی خود شدند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نام ایران کوچک را برای استان البرز برگزیدند، افزود: در کرج هم بر اساس موقعیت جغرافیایی که از سال‌ها قبل توسط مرحوم محمد صادق فاتح یزدی صنایع متعددی را ایجاد کرده بود، در یکسال قبل به همت شهرداری کرج پارک ایران کوچک افتتاح شد و امروز در این مجموعه نمایشگاه توانمندی‌های صنایع دستی و گردشگری را برگزار کرده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز بیان کرد: در پارک ملی ایران کوچک ماکت‌هایی از بناها و شاخصه‌های تاریخی استان‌های مختلف نمایش داده شده است؛ چرا که در البرز از اقوام مختلف ایران زندگی می کنند و باید از این ظرفیت ها بهره برداری و استفاده شود.

وی ادامه داد: پایه ریزی برگزاری کارهای مشترک از جمله نمایشگاه توانمندی‌های صنایع دستی اتاق‌های البرز و قزوین بعد از تفاهم نامه منعقد شده میان اتاق‌های بازرگانی دو استان پیش برده شد، البته از یکسال قبل که نخستین تفاهم نامه میان اتاق بازرگانی البرز و اداره کل میراث فرهنگی استان را داشتیم به دنبال حمایت از کسب و کارها در حوزه صنایع دستی و گردشگری بوده ایم، در کنار آن طی جلسات متعدد هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز مقرر شد که از ظرفیت‌های استان همجوار از جمله قزوین هم استفاده کنیم.

رضایی با اشاره به اهمیت افزایش تعدد برگزاری نمایشگاه‌هایی جهت معرفی ظرفیت‌های های استان ها توضیح داد: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی به دنبال مطالبه گری‌های فعالان این عرصه و حمایت از کسب و کارهای نوین است، به دنبال برگزاری سالانه چنین نمایشگاه‌هایی در قالب همکاری با دیگر استان‌ها هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست