نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز مطرح کرد:سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی برای راه اندازی شهرک تخصصی نساجی در البرز

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز با اشاره به سرمایه گذاری ۱۰۰۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی برای راه اندازی شهرک نساجی استان گفت: در فاز نخست احداث این شهرک تخصصی ۱۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، یداله مالمیر در نشست فعالان اقتصادی بخش خصوصی استان البرز با رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس که در محل اتاق البرز برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه قوانین و بخش نامه‌های خلق الساعه که صادر می‌شود یک موضوع دست و پاگیر پیش روی صنعت است‌ و با توجه به شعار امسال که عمل به آن  مورد تاکید مقام معظم رهبری است بزرگترین مانع زدایی از تولید و صنعت آن است که چنین بخش نامه‌هایی صادر نشود.

نائب رئیس اتاق بازرگانی استان البرز تاکید کرد: اگر از نوشتن بخش نامه‌های خلق الساعه و وضع قوانین یک شبه پرهیز شده و در مقابل اقدامات کارشناسانه پایه ریزی شود، بیش از ۵۰ درصد موانع پیش روی تولید برداشته  می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به ماده ۱۰ قانون برنامه ششم توسعه که به واگذاری بخش مهمی از کارها از جمله کارشناسی‌ها به بخش خصوصی تاکید دارد، بیان کرد : امید است که با مدیریت کارها در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شاهد بروز این رویکرد باشیم و بدنه این کمیسیون هم در استان‌ها و در میان صنعتگران حضور یافته و از نزدیک مشکلات فعالان این عرصه را رصد کنند.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم استان البرز با اشاره به اینکه در بازه زمانی سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۴۰ خط نساجی عبوری از تهران، البرز و مازندران به عنوان خط ۳ نساجی تعریف شد، تصریح کرد: در آن روزها فعالیت‌های نساجی هایی مانند نخ ممتاز شهر ری و ۴ کارخانه  در کرج از جمله مقدم، فخر ایران و یا جهان چیت  را داشتیم و این خط نساجی در ادامه با عبور از فعالیت‌های تولیدی در فومنات به مازندران می رسید.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب با توجه به اهمیت تاثیرگذاری رطوبت بر فعالیت‌های کارخانه‌های نساجی خط فوق برای تولیدکنندگان این عرصه تعریف شده بود، افزود: در آن زمان تولید پنبه در شهرستان‌های گرگان و اشتهارد را داشتیم که خوراک کارخانه‌های نساجی را تامین می کردند.

مالمیر با بیان اینکه دوران طلایی فعالیت صنعت نساجی کشورمان دهه ۳۰ تا ۴۰ بوده است، تصریح کرد: متاسفانه بعد از انقلاب به جای حمایت بیشتر از صنعت نساجی تخریب‌ها علیه آن شروع شد به گونه ای که فعالیت هر چهار کارخانه نساجی در محدوده استان البرز متوقف شد و در ادامه نساجی مازندران هم تخریب شد.

وی بیان کرد: از حدود ۷ سال قبل تلاش‌های مضاعف برای روشن کردن مجدد چراغ نساجی در البرز شروع شد و طرحی را در انجمن تخصصی و همگن نساجی استان برای احیای حداقل دو مورد از کارخانه های تعطیل شده این صنعت در استان با مشارکت بخش خصوصی پایه ریزی کردیم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز با تاکید بر اینکه در آن زمان پیرو طرح احیای کارخانه های نساجی استان با استاندار وقت صحبت هایی را در میان گذاشتیم، گفت: آن زمان در کارگروه اقتصادی استان مصوب شد که محل کارخانه فخر ایران در اختیار گروه نساجی استان قرار داده شود تا در آنجا شهرک تخصصی نساجی ایجاد شود که در جریان سفر ریاست جمهوری به البرز هم مصوبه آن را دریافت کردیم.

وی با اشاره به اینکه ایجاد شهرک تخصصی نساجی در البرز به تایید سه وزیر وقت و رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی هم رسیده بود، عنوان کرد: اما متاسفانه مقاومتی از طرف بدنه مجموعه نساجی فخر ایران صورت می گیرد که اجازه دایر شدن شهرک تخصصی در آنجا را نمی دهند.

مالمیر با تاکید بر اینکه در اسفندماه سال گذشته جلسه ای در وزارت صمت برگزار و پیرو مصوبه آن مقرر شد که ۵ شهرک تخصصی نساجی در ۵ استان کشور ایجاد شود، افزود: با توجه به درخواستی که از ۷ سال قبل در رابطه با ایجاد شهرک تخصصی نساجی در البرز به این وزارتخانه تحویل داده شد ، حدود دو هفته پیش مقرر شد که نخستین شهرک تخصصی نساجی در نخست در البرز احداث شود.

وی ادامه داد: تقاضا ما این است که با توجه به مصوبه نشست برگزار شده در وزارت صمت هرچه زودتر اقدامات لازم انجام شود که عرصه مجموعه فخر ایران بابت ایجاد شهرک تخصصی نساجی در اختیار شرکت شهرک های صنعتی   استان قرار داده شود، انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی استان البرز هم هزینه لازم برای ساخت شهرک صنعتی فوق را در ختیار آنها قرار می دهد.

رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم استان البرز در مورد فعالیت هایی که قرار است در شهرک تخصصی صنعت نساجی استان البرز صورت گیرد،گفت: در آنجا از صفر تا ۱۰۰ کارهای زنجیره نساجی انجام خواهد شد و در فاز اول ۱۰ هزار فرصت شغلی در آنجا ایجاد خواهد شد که در فاز سوم به ۳۰ هزار نفر می رسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نرخ کل بیکاری استان البرز حدود ۹ درصد است، بیان کرد: با راه اندازی شهرک تخصصی نساجی استان به کاهش نرخ بیکاری استان هم کمک شایانی می شود.

وی با اشاره به اینکه کار احداث شهرک تخصصی نساجی استان البرز تا ۵ سال به اتمام می رسد، عنوان کرد: در این پروژه سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی و ۶۰۰ میلیون یورویی  بخش خصوصی را در پروژه مذکور خواهیم داشت.

وی در پایان تاکید کرد: برای راه اندازی این شهرک صنعتی تخصصی در عرصه نساجی نیاز به همکاری اتکا و وزارت دفاع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست