عدم آشنایی با قوانین؛ از علل اصلی دپو کالا در گمرک است

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان البرز  گفت: عدم آشنایی با قوانین از علل اصلی بروز مشکلات گمرکی مشتمل بر دپوی کالا در گمرک است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، سید فراز جبلی در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع تشریح فعالیت‌های اورژانس کسب و کار اتاق بازرگانی اظهار داشت : آذرماه سال گذشته و تحت تاثیر تعطیلی‌های دو هفته ای در روزهای سخت کرونایی، اورژانس کسب و کار اتاق بازرگانی در رابطه با برقراری تعامل میان فعالان اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی و در‌ راستای پیگیری سریع مشکلات  آنها راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی این رسالت را بر خود واجب دانست تا برای حل مشکلات فعالان اقتصادی در قالب فعالیت اورژانس کسب و کار پیشقدم شود، گفت: در این مجموعه هدف مهم این بوده است که در کمتر از ۴۸ ساعت بعد از طرح مشکلات از سوی واحدهای صنعتی در مسیر حل آن قدم بر داریم و تفاوتی هم میان اعضای اتاق و دیگران  فعال اقتصادی قائل نبوده ایم.

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان البرز ، گفت: کلینیک کسب و کار بسیج مهندسین و فعالیت‌هایی در این قالب در چند سازمان مختلف استان داشته ایم که در قالب شناسایی مشکلات موجود صنایع و ارائه راهکار برای آن تلاش می کردند اما اورژانس کسب و کار اتاق به دنبال رویکردی متفاوت بوده است.

وی ادامه داد: اورژانس کسب و کار اتاق بازرگانی در راستای گره گشایی مشکلاتی از فعالان اقتصادی قدم برداشته است که بروز آن مانع تولید و توقف چرخه کار یک واحد تولیدی و صنعتی شده است.

جبلی افزود: خواسته فعالان اقتصادی به ویژه بخش خصوصی این است که صدای رسایی در زمینه بحث مواد اولیه، مباحث مالیاتی، بیمه ای برای انعکاس مشکلات خود به گوش مسئولان دولتی داشته باشند.

وی با این توضیح که اورژانس کسب و کار اتاق  بازرگانی البرزدر راستای رفع مسائل گام بر می دارد، گفت: برخی از این مشکلات در سطح استان قابل حل است، اما بخشی دیگر از جمله حل مشکل آب شهرک‌های صنعتی و یا مسائل ارزی باید با همکاری مسئولان ملی پیگیری و رفع شود.

دبیرکل اتاق بازرگانی البرز عنوان کرد: بسیاری از مشکلات مانند دپوی مواد اولیه یا ماشین آلات وارداتی تولید به دلیل عدم آشنایی برخی از  افراد  با موضوع ثبت سفارش و یا ضرورت اخذ کارت بازرگانی برای امر انجام واردات و صادرات بوده است‌.

وی در بخش دیگری با اشاره به مشکلاتی که اخیرا در زمینه قطعی برق واحدهای صنعتی حادث شده است، گفت: باید مدیریت در اعمال خاموشی‌ها باشد، برای بخش صنعتی سرمایه گذاری زیادی انجام شده و توان نیاز کشور به کالای تولیدی یک کارخانه اهمیت بالایی دارد، به همین دلیل باید قطعی برق واحدهای صنعتی با برنامه باشد و حتی کمتر از سایر بخش‌ها این خاموشی ها در صنعت اعمال شود.

جبلی در مورد تولید بدون کارخانه برای استفاده از فضای خالی صنایعی که تنها با  ۳۰ درصد طرفیت خود کار می کنند، تشریح کرد: در این مورد با سرمایه گذاران زیادی وارد مذاکره شدیم تا بخش خالی کارخانه‌های خود را در اختیار دیگر فعالیت‌های تولیدی قرار دهند که امکان تامین فضای کار را ندارند.

وی ادامه داد: البته برخی سرمایه گذاران فعالیت بخشی از واحدهای تولیدی را به دلیل تولید هم راستا رقیب خود می دانند، به همین دلیل بهتر است در تولید بدون کارخانه و استفاده از ظرفیت های خالی صنایع اولویت با کالای پرمصرف اما دارای سرانه پایین تولید باشد.

دبیرکل اتاق بازرگانی البرز در بخش دیگری از تلاش‌ها برای بازگرداندن کارت های بازرگانی صادر شده از پایتخت به البرز سخن گفت و افزود: در حال حاضر بالغ بر هزار و ۱۵۰ کارت بازرگانی توسط اتاق البرز صادر شده است، برنامه ما این است که تا پایان دوره سوم فعالیت هیات نمایندگان اتاق البرز این آمار را به ۲هزار کارت برسانیم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در دو سال گذشته و از زمان آغاز فعالیت دوره سوم هیات نمایندگان اتاق البرز به رشد  ۳۵درصدی در تعداد اعضا رسیده ایم.

وی تاکید کرد: از طریق شورای روسای اتاق‌های بازرگانی کشور پیگیر بازگشت کارت‌های بازرگانی صادره خارج از استان به اتاق البرز هستیم که بیشتر این کارت ها در تهران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست