رئیس انجمن کارخانجات آردسازی استان البرز: از تولیدکنندگان آرد برای صادرات به کشورهای همسایه حمایت نمی شود

رئیس انجمن کارخانجات آردسازی و سیلوداران استان البرز گفت: برای صادرات آرد به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان حمایت کافی از تولیدکنندگان آرد استان صورت نمی‌گیرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، فیض الله شریفی با بیان اینکه در حال حاضر بالغ بر ۲۳ کارخانه تولید آرد در استان البرز مشغول به فعالیت هستند، اظهار داشت: در این حوزه ۲۵۰۰ نفر به مشغول به کار هستند که از این تعدادبرای ۱۵۰۰ نفر بصورت مستقیم و برای ۱۰۰۰ نفر دیگر به صورت غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.

وی با این توضیح که در حال حاضر گندم با سه نرخ متفاوت در اختیار کارخانه‌های تولید آرد استان قرار داده می‌شود، افزود: به عنوان نمونه گندم به نرخ کیلویی۶۶۵۰ ریال ویژه تولید آرد واحدهای نانوایی یارانه ای است.

رئیس انجمن کارخانجات آردسازی و سیلوداران استان البرز بیان کرد: برای واحدهای نانوایی آزادپز و مراکز تولید نان‌های حجیم و نیمه حجیم هرکیلو گندم ۹هزار ریال محاسبه می‌شود.

وی با بیان اینکه نرخ گندم مخصوص تولید آرد واحدهای صنفی و صنعتی در حال حاضر کیلویی ۲۷هزار ریال است، تصریح کرد: در این مورد نسبت به سال گذشته حدود ۶۳ درصد رشد را تجربه کرده ایم.

شریفی با بیان اینکه میزان تولید آرد در البرز بصورت روزانه متغییر است، گفت: روزانه حدود ۲هزار و ۴۰۰ تن آرد در استان تولید می شود که برای تولید این حجم آرد در یک روز حدود ۳هزار تن گندم وارد استان می‌شود.

وی توضیح داد: در حال حاضر میزان تولید آرد استان به منظور تهیه نیاز واحدهای نانوایی‌های آزاد پز، مراکز تولید نان‌های حجیم و نیمه حجیم، واحدهای صنفی و صنعتی تولیدکننده محصولاتی مانند ماکارونی ماهانه به حدود ۷۰ هزار تن رسیده است که این رقم نسبت به سال گذشته رشد مناسبی داشته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر واحدهای تولید کننده آرد در استان البرز با مشکلاتی مواجه هستند که از جمله این موارد عدم وجود گندم کیفی به میزان کافی و جهت اختلاط است.

رئیس انجمن کارخانجات آردسازی و سیلوداران استان البرز  با بیان اینکه این استان دارای بیشترین میزان ذخیره سازی گندم در کل کشور است، افزود: این در حالی است که گندم کافی جهت این ذخیره سازی در استان وجود ندارد، کمبود سرمایه درگردش جهت تامین گندم مورد نیاز استان هم چالشی دیگر است که در البرز با آن مواجه هستیم.

وی در ادامه با تاکید بر ظرفیت خوب استان البرز در زمینه صادرات آرد هم بیان کرد: در این مورد متاسفانه برای صادرات آرد به کشورهای همسایه از جمله عراق و افغانستان حمایت کافی از تولیدکنندگان آرد استان صورت نمی‌گیرد.

شریفی با اشاره به تاثیر مستقیم نرخ کرایه حمل بر قیمت گندم و همچنین آرد تولیدی در کارخانه‌های استان تصریح کرد: این در حالی است که در بحث قیمت گذاری نرخ آرد، با توجه به دستوری بودن نرخ تعیین شده و ضرورت اعمال آن این مسئله سبب ایجاد فشار مضاعف بر کارخانه‌های تولید آرد به منظور کنترل قیمت تمام شده می‌شود.

وی گفت: دیگر مشکل کارخانه‌های آرد استان مسئله عدم اختیار به این واحدهای تولیدی در زمینه محصولات جانبی همچون سبوس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست