تلاش وزارت میراث فرهنگی برای افزایش تصدی گری بخش خصوصی در حوزه صنایع دستی

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: اگر حضور فعالان بخش خصوصی نباشد به دلیل اینکه ما تمام تصدی های موجود را به فعالان این عرصه واگذار کرده ایم، به عنوان بخش دولتی نمی توانیم در زمینه تصدی گری ورود کنیم، بنابراین تمامی کارهای اجرایی بر عهده بخش خصوصی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، پویا محمودیان با حضور در استان البرز و دیدار با فعالان حوزه صنایع دستی استان در حاشیه این نشست در مورد جایگاه بخش خصوصی در ارتقای صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: به یقین لینک های بخش خصوصی فعال در حوزه های مختلف در کنار هم قدرت می گیرند‌.

وی با بیان اینکه در راستای شکوفایی اقتصادی گردشگری و صنایع دستی دو بال پرواز به حساب می آید، افزود: بنابراین نقش هر کدام از این صنایع در رشد دیگری انکار ناپذیر است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: تمامی گردشگران داخلی و خارجی آنچه را که به عنوان ره آورد ماندگار سفر با خود همراه می برند، نمونه هایی از صنایع دستی است.

وی تاکید کرد: در دنیا صنایع دستی سفیر فرهنگی و هنری یک کشور معرفی مي شود اما تاثیرات آن در بخش اقتصادی از نظر دور می ماند، از طرفی نقش گردشگران در رونق صنایع دستی هم نباید مورد غفلت واقع شود.

محمودیان در مورد جایگاه فعالان بخش خصوصی در تقویت دو حوزه گردشگری و صنایع دستی گفت: در این رابطه نقش دولت سیاست گذار، ناظر، حمایت کننده و هدایت کننده است ، اما بازیگران اصلی این اکوسیستم در هر دو حوزه صنایع دستی و گردشگری بخش خصوصی است.

وی تاکید کرد: اگر حضور فعالان بخش خصوصی نباشد به دلیل اینکه ما تمامی تصدی های موجود را به فعالان این عرصه واگذار کرده ایم، به عنوان بخش دولتی نمی توانیم در زمینه تصدی گری ورود کنیم، بنابراین تمامی کارهای اجرایی بر عهده بخش خصوصی است.معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: توانمند شدن بخش خصوصی در گردشگری و صنایع دستی و از طرفی ارتباط قوی این دوبخش با هم می تواند تاثیرات بسیار خوبی در ارتقای هر دو حوزه داشته باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که در شاخه هایی مانند صنایع دستی امکان واگذاری قسمت هایی دیگر به بخش خصوصی وجود دارد یا خیر، توضیح داد: تاکنون عمده فعالیت ها به بخش خصوصی واگذار شده است اما در ادامه آن دسته از فعالیت های دیگر هم که احساس کنیم امکان واگذاری تصدی گری آن به بخش خصوصی وجود دارد را در اختیار این بازوان اجرایی قرار می دهیم.

محمودیان در بخشی دیگر بر تسریع بخشی در تشکیل انجمن صنایع دستی استان البرز با همکاری میراث فرهنگی البرز و  بخش خصوصی استان تاکید کرد.

در ادامه این گفتگو، شادی حاضری هم با قدردانی از پیگیری های انجام شده از سوی مدیرکل میراث فرهنگی البرز و معاون صنایع دستی استان بابت دعوت از معاون صنایع دستی کشور و بخش خصوصی برای حضور در این بازدیدهای انجام شده گفت: بخش خصوصی به عنوان قویترین بازوی مشورتی، به صورت مؤثر توانسته در کنار بخش دولتی پل ارتباطی میان هنرمندان و صنعتگران دو حوزه صنایع دستی و گردشگری  باشد.

رئیس کمیسیون گردشگری و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی البرز افزود: بخش خصوصی و دولتی در راستای اجرایی شدن اهداف بزرگ در بحث گردشگری و صنایع دستی باید قدرتمند و توانمند در کنار یکدیگر حرکت کنند.

وی افزود: خوشبختانه در این راستا ارائه راهکارهای موثر برای صنایع بحران زده و تخصیص تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا ویژه فعالان این حوزه در دستورکار دولت قرار داده شد.

رئیس کمیسیون گردشگری و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی البرز بیان کرد: در این مورد افراد متقاضی دریافت تسهیلات ویژه به وزارت میراث فرهنگی کشور معرفی شده و قرار است با تکمیل مدارک به صندوق کارآفرینی امید برای دریافت تسهیلات مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: باید از هم اکنون برنامه ریزی های مختلفی داشته باشیم تا در دوران پساکرونا فعالان صنایع دستی و گردشگری آسیب دیده، از وضعیت نابسامان فعلی رهایی یافته و از ظرفیت های ارزشمند آنها بهره برداری بهینه شود.

وی با اشاره به اینکه امید است شروط اعطای تسهیلات بانکی تسهیل شود، گفت: در حال حاضر شروط  سختی در مورد وثیقه و ارائه ضمانت بانکی برای متقاضیان اخذ این تسهیلات وجود دارد.

حاضری با تاکید بر ارتباط تنگاتنگ میان بخش خصوصی و وزارت میراث فرهنگی عنوان کرد: خوشبختانه این تعاملات در حوزه صنایع دستی بیشتر از گذشته شده است.

لازم به توضیح است که بازدید از نمایشگاه دائمی صنایع دستی جنب ساختمان اداره کل میراث فرهنگی استان و افتتاح کافه گالری هنرمندان واقع در طبقه فوقانی این نمایشگاه، افتتاح نخستین خانه صنایع دستی استان در رجایی شهر کرج و بهره برداری ویدئو کنفرانسی از یک گارگاه سفال و سرامیک در شهرستان اشتهارد از جمله دیگر برنامه های سفر یکروزه معاون صنایع دستی کشور به البرز بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست