طی نشستی مجازی؛ همایش تجاری بازرگانان البرز با استونی برگزار شد

به همت اتاق بازرگانی استان البرز همایش تجاری بازرگانان البرز با استونی با حضور ۲۵ شرکت استونیائی و ۱۵ شرکت ایرانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز در این همایش تجاری، اعضاء اتاق‌های بازرگانی البرز و استونی در زمینه های صنایع پلاستیک، شمش آلومینیوم و صنایع دارویی به بررسی راههای همکاری با یکدیگر پرداختند.

در این نشست ،سید فراز جبلی دبیر کل اتاق بازرگانی البرز با تاکید بر این موضوع که علیرغم مشکلات سیاسی اخیر، روابط خوب میان ایران و استونی تداوم داشته است بر تمایل صنعتگران البرزی برای انجام مراودات اقتصادی با استونی تاکید کرد.

در بخشی دیگر از سخنان دبیرکل اتاق بازرگانی البرز با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی صادرات این استان بیان شد که باقی استان ها تنها رشد ۱۰درصدی صادرات غیرنفتی را در سال گذشته تجربه کرده اند.

جبلی در این نشست با معرفی توانمندی‌های استان در بخش‌های مختلفی از جمله تولیدی و صنعتی از امضای تفاهم نامه میان اتاق های بازرگانی ایران و استونی در جریان سفر پیشین هیاتی از این کشور سخن گفت.

در این همایش تجاری مجازی، موضوع دعوت از هیات تجاری استونی برای حضور در استان البرز و برقراری ارتباطاتی موثرتر در حوزه گسترش مراودات تجاری از سوی دبیرکل اتاق البرز مطرح شد.

در بخش دیگری از این جلسه بی توبی آنلاین، میت پالتز رئیس اتاق بازرگانی استونی هم با ابراز تمایل به برقراری ارتباط موثر با تاجران ایرانی به تولید ناخالص داخلی ۶۰۰٫۲۱ یورویی کشور استونی در سال ۲۰۱۹ اشاره و بیان کرد که این کشور در سال ۲۰۲۰ صادرات ۳٫۱۴ میلیارد یورویی به دیگر نقاط دنیا انجام داده است.

رئیس اتاق بازرگانی استونی در ادامه بیشترین کالاهای صادراتی از این کشور را تجهیزات الکتریکی، سوخت‌های معدنی، چوب و مصنوعات برشمرد که برخی از این موارد به ایران نیز صادر شده است و در مقابل کالاهایی مانند میوه، خشکبار،پوست مرکبات و صیفی جات ، محصولات سنگی و سرامیکی، گچ و یا پنبه نسوز از ایران به استونی صادر شده است.

در ادامه این همایش مجازی، مارگوس راوا مدیر توسعه تجارت وزارت امور خارجه استونی هم با اشاره به اهمیت برگزاری جلسات آنلاین با توجه به شیوع کرونا بر توسعه روابط میان ایران و استونی از طریق اتاق‌های بازرگانی از جمله البرز تاکید کرد.

در ادامه همایش، سرکار خانم فروزنده ودیعتی، سفیر کشورمان در هلسینکی، با استناد به روابط تجاری که ایران با کشورهای اروپایی دارد به توسعه روابط با استونی تاکید کرد.

وی در ادامه، بهره مندی از یادداشت های تفاهمی امضاء شده میان طرفین را ابزار مناسبی برای توسعه همکاری های آینده عنوان کرد.

مدیر توسعه تجارت وزارت امور خارجه استونی با اشاره به پتانسیل های بالای ایران در زمینه صادرات محصولات صنایع دستی، صنایع غذایی، راه سازی جاده ای و صنایع انرژی پاک از ظرفیت های خوب البرز در برخی از این بخش ها سخن گفت.

وی بیان کرد : خوشبختانه فعالان بخش خصوصی در ایران علیرغم تبلیغات رسانه ای و تحریم های اعمال شده، به خوبی توانسته اند در آمارهای تجارت ایران تاثیرگذار باشند.

در پایان، سفیر محترم کشورمان در هلسینکی از شرکت های ایرانی برای داشتن فعالیت موثر در عرصه های بین المللی علی رغم محدودیت‌های ایجاد شده تقدیر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست