موزه و گردشگری فرهنگی دریچه ای به سوی توسعه پایدار

رئیس کمیسیون گردشگری و اقتصاد هنر اتاق بازرگانی البرز ضمن تبریک روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی به تمامی فعالان این عرصه با بیان اینکه موزه و گردشگری دریچه ای به سوی توسعه پایدار است، در پیامی این ایام را گرامیداشت که متن این پیام در ادامه آمده است.

برای گسترش سطح آشنایی مردم با آثار تاریخی و میراث فرهنگی، یک روز به عنوان روز جهانی موزه تعیین شده است؛ چرا که موزه ها نقش مهمی در فرهنگ و تمدن یک جامعه ایفا می کنند.

موزه ها در واقع پل ارتباطی میان حال و گذشته است و بشر با مشاهده آثار نمایش داده شده در سطح این مجموعه ها در هر عصر تاریخی ارتباطی عمیق با نیکان خود برقرار می کند.

در سالهای گذشته بازدید از موزه های کشور رایگان بوده، اما اکنون به علت شرایط کرونا در بستر فضای مجازی زمینه ای برای بازیدکنندگان فراهم شده است.

در راه تبیین سیاست های کاری موزه ها و با توجه به هدف مهم دستیابی به اهداف فرهنگی از طریق بررسی جنبه های مختلف علمی، صنعتی و هنری به هماهنگ ساختن اقدامات بین المللی و تدوین برنامه هایی مؤثر نیاز است كه دارای خطوط اساسی همكاری مشترک و دو جانبه میان مردم و موزه ها در سطح جهانی باشد.

امروزه در كشورهای مختلف جهان موزه های متعدد از جمله باستان شناسی، مردم شناسی، تاریخ طبیعی، نظامی، هنری، علوم و … در مکان هایی با معماری خاص از جمله مجموعه های تاریخی و با قدمت آثار کهن خود را به نمایش می گذارند.

فرهنگ و تمدن هر قوم و ملتی از طریق اشیاء و وسایلی كه در موزه ها جمع آوری شده معرفی و شناسایی می شود، به عبارتی یكی از راههای شناخت سنن، آداب و رسوم و نحوه پوشش اقوام گذشته و یکی از روش های آشنایی با نحوه زندگی آنها، از طریق موزه ها است که اطلاعات لازم را به بازدیدکنندگان از جمله دانش آموزان و دانشجویان معرفی و آموزش ارائه می دهند.

در راه صیانت از هر آنچه از تاریخ کهن برای ما به یادگار مانده است، مسئولین باید محافظت و حراست کامل در حفظ و نگهداری موزها را پیاده سازی کرده و به بهترین نحو این نمادهای تاریخی را پاسداری کنند.

از سویی دیگر توجه به موزه ها به عنوان یک فضای نمایشگاهی از داشته‌های تاریخی، فرهنگی، هویتی و ادبی هر ملت، اهمیت بسزایی در ترسیم چهره ملی و بین‌المللی یک ملت دارد و گامی مهم در مسیر گردشگری فرهنگی به عنوان دریچه‌ای به سوی توسعه پایدار است.

موزه ها در سطح جوامع به عنوان مکانی فرهنگی و آموزشی شناخته شده هستند که به گردآوری، مطالعه و محفوظ داشتن آثار مرتبط با تجربه‌های بشری و ارتباط متقابل انسان با طبیعت می‌پردازند، مکانی که می‌تواند در ابعاد کوچک اما پر محتوا هزاران سال و در طول قرن‌ها فرهنگ، تمدن، هنر و تاریخ یک ملت را معرفی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست