طرح مسئله اصلاح قانون نظام سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس برای ساماندهی بازار بورس

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یک طرح مجلس برای سامان دادن به بازار بورس اصلاح قانون نظام سرمایه است که کمیسیون اقتصادی مجلس در حال پیگیری آن است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی در جریان سفر به البرز و بازدید از نمایشگاه دائمی و استودیو رادیویی و تلویزیونی اتاق بازرگانی استان اظهار داشت: نمایشگاه دائمی توانمندی های تولیدی و صنعتی اتاق بازرگانی البرز یک نمایشگاه جامع است که در آن ظرفیت‌های مختلف این استان نمایش داده شده و نشان می دهد که البرز یکی از استانهای پیش رو و از لوکوموتیوهای توسعه اقتصادی کشور است.

وی بیان کرد: امید است که با کاهش سطح شیوع کرونا در جامعه و از طرفی توسعه بیشتر بخش تولید در نتیجه همت مسئولان دولتی و محلی شاهد گشایش در حوزه اقتصاد باشیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع تخصیص ارز، بازگشت ارزهای صادراتی و تامین مواد اولیه به عنوان دغدغه بسیاری از صنعتگران گفت: تعدادی از کالاها که ماهیت استراتژیک دارند، در بودجه سال جاری ارز ۴۲۰۰ تومانی برای این کالاها تعیین شده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تخصیص ارز برای دیگر کالاها هم در چارچوب گشایش‌های ارزی است که بانک مرکزی از محل بازچرخانی منابع ارزی تخصیص می‌دهد، بیان کرد: این منابع از محل صادرات برخی کالاها مانند نفت و فرآورده های نفتی تامین می‌شود.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه پیش بینی شده که سال آینده بیش از ۸۰ میلیارد دلار گشایش ارزی داشته باشیم، تصریح کرد: این منابع مالی به ما کمک خواهد کرد که در واردات مواد اولیه و تجهیزات با مشکل مواجه نشویم.

وی با تاکید بر اینکه به مرور باید به سمت سرمایه گذاری پیش رویم که تولید محصولات پرمصرف همانند ذرت و سویا را توسعه دهیم، افزود: این مهم بر کاهش سطح واردات اقلام مورد نظر تاثیر گذار بوده و از طرفی موجب ثبات در حوزه تولید است.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد مشکلاتی که برخی صنایع در بحث دریافت مواد اولیه از پتروشیمی‌ها با آن مواجه هستند، عنوان کرد: در بحث خوراک اولیه تولیدی در صنایع پترروشیمی و توزیع آن میان صنایع داخلی و خریداران خارجی چون مسئه ارز آوری هم مطرح است، باید بر اساس یک سهمیه بندی کار توزیع انجام شود.

وی با اشاره به اینکه میزان نیاز داخلی به محصولات پتروشیمی بیش از آنچه است که در حال حاضر در کشورمان تولید می شود،عنوان کرد: به عنوان نمونه بخش‌هایی مانند نساجی و صنایع سلولزی و چندین مورد دیگر هر کدام به خوراک اولیه تولیدی در صنعت پتروشیمی نیاز دارند.

قاضی زاده هاشمی با این توضیح که متاسفانه دولت در بحث سهمیه بندی خوراک اولیه تولیدی در پتروشیمی‌ها خوب عمل نمی‌کند، گفت: این مسئله سبب شده که خود پتروشیمی‌ها در این مورد برای سهمیه بندی تصمیم گیری می‌کنند، در حالی که این اقدام باید توسط دولت و بر اساس ظرفیت‌های موجود انجام شود.

وی در بخش دیگری در بحث بازار بورس و طرح‌هایی که مجلس در این راستا برای زیان دیدگان دارد، گفت: در این رابطه یک طرح بحث متشکل سازی بخش حقیقی بازار بورس تحت عنوان کانون سهام داران حقیقی است.

نائب رئیس مجلس شورای ادامه داد: کانون سهامداران حقیقی قرار است که در شورای اصلی بورس دو نماینده داشته باشند تا  ضمن فراگیری آموزش‌های لازم  آنها را سازمان دهی کنند تا توسط بخش حقوقی بازار که بیشترین سهم را در اختیار دارند دچار مشکل نشوند.

وی در ادامه عنوان کرد: اقدام دیگر مجلس برای سامان دادن به بازار بورس اصلاح قانون نظام سرمایه است که کمیسیون اقتصادی مجلس در حال پیگیری آن است.

قاضی زاده هاشمی در رابطه با رسیدگی به مسائل تولیدکنندگان و صادرکنندگان حوزه کشاورزی استان البرز در بحث واردات کانتینرهای خارجی، تامین سوخت و یا استفاده از ظرفیت پروازهای کارگو برای انتقال محموله های صادراتی افزود: در این رابطه صحبت‌هایی با مسئولان فرودگاه بین الملی پیام برای بهره گیری از ظرفیت پروازهای کارگوی آن انجام شده و قرار است که پیگیری‌های لازم در این مورد صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست