قول وزارت بهداشت برای ثبت داروی بیوتکنولوژی جدید در فهرست دارویی کشور / سه داروی بیوتکنولوژی جدید در انتظار دریافت مجوز

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه چندين داروی بیوتکنولوژی جدید در انتظار دریافت مجوز است، گفت: وزارت بهداشت برای ثبت داروی بیوتکنولوژی جدید در فهرست دارویی کشور قول همکاری داد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، امیر فرشچی در مورد محدودیتهای اعمال شده از سوی وزارت بهداشت برای ثبت داروهای جدید بیوتکنولوژی در فهرست دارویی کشور و ابنکه این محدودیت ها لغو شده است یا خیر، بیان کرد: در تابستان امسال و به دنبال شروع فعالیت مدیرکل جديد دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، وارد فاز مذاکرات جدیدی با این سازمان شده ایم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه مذاکرات انجام شده اثربخش بوده و به ما قول مساعد داده شده که فهرست دارویی کشور بر روی ثبت داروهای بیوتکنولوژی جدید باز شود، البته هنوز این برنامه هنوز عملیاتی نشده است.

به گفته مدیرعامل آریوژن فارمد، این شرکت در حال حاضر ۳ محصول بیوتکنولوژی جدید در صف انتظار دارد که باید در فهرست دارویی کشور ثبت شود.

وی در بخش دیگری در مورد تخصیص ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی به حوزه دارو برای واردات مواد اولیه بیان کرد: به دلیل وجود سه ارز دولتی، نیمایی و آزاد شاهد چند نرخی بودن ارز در بازار و پیامدهای ناشی از آن مانند شکل گیری رانت و فساد بوده ایم، به همین دلیل به عنوان یک تولید کننده مراتب اعتراضات خود در این زمینه را به تمامی نهادهای مسئول اعلام کرده ایم.

فرشچی عنوان کرد: به دنبال چند نرخی شدن ارز و رانت و فسادی که تحت تاثیر آن در جامعه شکل گرفت، مطئمن بودیم که در قیاس با واردکنندگان، ما تولیدکنندگان دارویی در صف اول دریافت ارز دولتی جایی نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: پیشنهاد ما به دولت و مجلس این بوده که ارز تک نرخی شود؛ زیرا در نتیجه اعمال این تصمیم دیگر کسی برای دریافت ارز دولتی در صف معطل نمی ماند و مشکلاتی از جمله رفع تعهدات ارزی با دخالت سازمانها و ارگانهاي قضايي و حقوقي هم برای صادرکنندگان پیش نمی آید.

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه دولت هرساله هزینه زیادی را بابت نظارت بر بازار ارز پرداخت می کند، افزود: در حال حاضر نهادهایی از جمله بانک مرکزی ، وزارت های بهداشت و صمت، پلیس و یا گمرک هر کدام گروه هاي بازرسی جداگانه ای برای نظارت بر بازار ارز دارند، اما با تک نرخی شدن ارز هر کدام از این نهادها از نظارت‌های مربوطه رهایی می‌یابند و این مهم تاثیر زیادی هم در کاهش بسیاری از هزینه‌های کشور دارد.

وی با بیان اینکه كمتر از یک درصد از کل اقتصاد کشور سهم دارو است ، بیان کرد: در ۹۹ درصد از کل اقتصاد ایران تورم واقعی حدود ۵۰ تا ۷۰ درصد وجود دارد، اما متاسفانه تنها بر این نکته تاکید می‌شود که آن یک درصد سهم دارو نباید تورم داشته باشد، اما این صحبت ها منطقی نیست و در واقع خشكاندن ريشه درخت توليد است.

فرشچی به عنوان یک تولید کننده دارو گفت: انتظار داریم که مانند دیگر حوزه‌ها در کشور تورم در تصميم گيري قيمت داروها تاثیرگذار باشد، اما این مهم عملیاتی نشده و متاسفانه هنوز قیمت گذاری دارویی در کشور یک دید انقباضي است.

وی در ذکر یک نکته گفت: برخی دوستان می‌گویند که اگر ارز آزاد و تک نرخی شود، دولت باید قیمت‌ها را اصلاح کند و به تبع آن اقلام دارویی هم گران می‌شود، اما همین افراد به این مهم توجه ای ندارند که ما به تفاوت نرخ ارز دولتی و نرخ ارز آزاد در حوزه دارو در واقع یک منبع درآمدی برای دولت است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی البرز تاکید کرد: با در نظر گرفتن اینکه در حال حاضر حدود ۲ میلیارد دلار تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارویی به کشور لحاظ می‌شود و از طرفی توجه به این نکته که تفاوت نرخ ارز دولتی آن با نرخ آزاد ارز در بازار حدود ۲۰هزار تومان است، اگر تک نرخی بودن ارز اجرایی شود به یقین سالانه بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان برای دولت درآمد خواهد داشت و این رقم مي تواند به بيمه ها تزريق شود تا در نتیجه آن قيمت دارو براي بيماران با كمترين افزايش همراه باشد.

وی در پایان گفت: در واقع درست است که تحت اعمال تک نرخی شدن ارز دارو هم گران می شود، اما دولت می تواند درآمد حاصل از آن را وارد  شرکت‌های بیمه کند و اینگونه دیگر هزینه پرداخت دارو برای بیماران افزایشی ندارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست