در نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی البرز مطرح شد:ضرورت تدوین برنامه ای مدون در حوزه گردشگری البرز/ از ظرفیت های کاخ مروارید مهرشهر استفاده شود

شانزدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی البرز با طرح موضوعاتی در زمینه طراحی یک اکوسیستم و برنامه مدون در حوزه گردشگری استان و استفاده از ظرفیت اماکن تاریخی چون کاخ مروارید مهرشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، شانزدهمین نشست کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان البرز با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استان، هیات رئیسه اتاق و مدیران کل تعاون و میراث فرهنگی البرز برگزار شد.

در این نشست فریدون محمدی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز گفت: در صنعت گردشگری البرز طی یک‌سال گذشته تشکل‌های حرفه ای در زمینه های دفاتر و خدمات مسافرتی، واحدهای پذیرایی، راهنمایان گردشگری و واحدهای اقامتی در البرز تشکیل شد.

وی با بیان اینکه برنامه ۵ ساله اجرایی توسط اداره کل میراث فرهنگی البرز تدوین شده است، افزود: در قالب آن محورهای توسعه گردشگری استان مطرح شده و ضمن بررسی وضع موجود و احصاء مشکلات ظرفیت‌های این حوزه مهم ذکر شده است‌، برنامه های سالانه نیز در سه بخش میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعریف شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز در ادامه عنوان کرد: شورای راهبردی توسعه گردشگری البرز متشکل از تشکل‌های فعال در این حوزه تشکیل شده است و هر برنامه ای در زمینه گردشگری در این شورا مصوب می‌شود، کمیته‌های تخصصی از جمله کمیته گردشگری شهری نیز در این راستا تعریف شده است.

وی با اشاره به اهمیت تعامل میان بخش دولتی و خصوصی در راستای توسعه ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی استان البرز افزود: اتاق های  فکری با حضور فعالان این عرصه و کمیته‌های تخصصی حوزه گردشگری خواهیم داشت.

محمدی در ادامه بیان کرد: هفته گذشته برگزاری جشنواره خرمالو در پارک ملی ایران کوچک کرج بالغ بر  ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان درآمدزایی از فروش صنایع دستی برای استان به ارمغان آورد.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۳ هزار نیروی جوان شناسایی شده توسط اداره کل میراث فرهنگی آماده آموزش در حوزه گردشگری و صنایع دستی هستند، گفت: ساختمانی هم در اختیار این نیروها تحت عنوان مجمع جوانان بخش گردشگری و صنایع دستی البرز قرار داده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز در مورد اهمیت نگاه اکوسیستمی به فعالیت‌های گردشگری در البرز بیان کرد: در حال حاضر به صنعت گردشگری در البرز به عنوان راهکار اقتصادی نجات بخش نگاه نمی‌شود و البرز را بیشتر بر پایه فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی می شناسند.

در بخش دیگری حسین فلاح نژاد مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی البرز نیز با اشاره به مثبت ارزیابی کردن برگزاری نمایشگاه های مشترک صنایع دستی البرز و قزوین گفت: در صورت برگزاری نمایشگاه توانمندی های صنایع دستی دو استان به میزبانی قزوین پیشنهاد می شود که تدابیر لازم برای بازدید عموم مردم البرز از این نمایشگاه نیز فراهم شود.

وی با اشاره به تعاملات خوب میان ادارات تعاون و میراث فرهنگی با استانداری و اتاق بازرگانی البرز در حوزه صنایع دستی و گردشگری گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا به امروز بالغ بر ۱۱۵ فقره مجوز در بحث مشاغل خانگی حوزه گردشگری صادر کرده ایم، از سال ۹۶ تا کنون نیز تعداد این مجوزها ۹۱۹ مورد بوده است.

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت: در حال حاضر  بالغ بر ۸۹ پرونده به ارزش ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در حوزه مشاغل خانگی، گردشگری و صنایع دستی البرز به بانک‌های عامل استان معرفی شده است که از این میزان ۷ میلیارد تومان به حوزه پشتیبان ها و پیشران ها اختصاص دارد.

وی ادامه داد: البرز پتانسیل های ویژه ای در حوزه گردشگری و صنایع دستی دارد و عددی که از نظر ارزش گذاری اقتصادی در این دو بخش وجود دارد با حوزه صنعت برابر است، به همین دلیل نیازمند همکاری بیشتر با فعالان این عرصه به ویژه در زمینه اعطای تسهیلات از جمله در حوزه مشاغل خانگی هستیم.

به گفته فلاح نژاد مرکز ساماندهی مشاغل خانگی برای نخستین مرتبه در البرز افتتاح و با استقبال خوبی مواجه شد و اکنون هدف گذاری به سمت هدایت این مشاغل به سمت تعاونی است‌.

وی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در راستای راه اندازی اتحادیه مشاغل خانگی در البرز گفت: مشاغل خانگی و فعالیت های خدماتی مورد غفلت واقع شده در حالی که سهم مهمی در اشتغال استان دارند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز در ارتباط با کمبود سرمایه انسانی در حوزه مشاغل مرتبط به صنعت گردشگری در البرز بیان کرد: بر اساس ظرفیت های موجود در کاریابی های استان در این مورد اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اداره کل تعاون استان طرحی در قالب کارورزی برای اشتغال نیروهای تحصیل کرده مدنظر دارد،در این قالب در کنار ایجاد فرصت اشتغال در حدود ۲۴ ماه سقف بیمه کارفرما را دولت پرداخت می کند، از این ظرفیت اشتغال سهمی را برای کارورزی در حوزه فعالیت های خدماتی گردشگری اختصاص می دهیم.

در ادامه این نشست از سوی اعضای کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی البرز پیشنهاداتی در زمینه تعیین یک اکوسیستم برای توسعه فعالیت ها و زیرساخت ها در این بخش و برقراری تعامل آن با حوزه کارآفرینی گفتگو شد.

 توجه به اجرای گردشگری شهری در استان البرز و برگزاری نشست های تخصصی برای پیداکردن خلاء ها و مشکلات گردشگری و کمبود نیروی انسانی در بخش های خدماتی این حوزه از جمله دیگر مسائل طرح شده در نشست شانزدهم کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی البرز بود.

در این نشست همچنین صحبت هایی پیرامون استفاده از ظرفیت مکان های تاریخی البرز مانند کاخ مروارید مهرشهر مطرح شد؛ چرا که ظرفیت خوبی برای بهره برداری در حوزه گردشگری است‌.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست