عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز: دانشگاهها به کارخانه تولید مدرک تبدیل شده اند/ پایان نامه‌ها و رساله های دانشگاهی باید کارفرما و تقاضامحور شوند

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی البرز با بیان اینکه پایان نامه‌های دانشگاهی باید کارفرماو تقاضا محور شوند، گفت: دانشگاهها به کارخانه تولید مدرک تبدیل شده اند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، رحیم بنامولایی در آئین تجلیل از برگزیدگان دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر که با حضور مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی استان و اعلام نفرات برگزیده این جشنواره در محل اتاق بازرگانی البرز برگزار شد، بیان کرد: بر حسب ضرورت از سال ۹۳ بحث تعامل صنعت و دانشگاه در اتاق بازرگانی البرز آغاز شد، چون متاسفانه مهارت پروری یکی از ضعف های نظام آموزشی کشورمان است که باید از طریق ارتباط با صنعت به آن توجه شود.

وی ادامه داد: متاسفانه دانشگاه های دولتی و غیر آن تنها به تولید مدرک می پردازند، حتی توسط دانشگاه علمی- کاربردی نیز ضعف های موجود در این زمینه به خوبی مرتفع نشده است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز با تاکید بر اهمیت تحول در فضای آموزشی دانشگاه های کشور متناسب با میزان تقاضا در جامعه افزود: همانگونه که در جشنواره هایی مانند امیرکبیر در بررسی رساله ها و پایان نامه ها بحث کارفرمامحور بودن مورد توجه قرار داده شده است، در سرفصل های درسی دانشگاه ها نیز این مهم باید تقویت شود و بر اساس آن برخی واحدهای آموزشی تغییر کند.

وی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی البرز از دو سال قبل فکر و اندیشه کارفرما و تقاضا محور کردن رساله های دانشگاهی را در پیش گرفت، افزود: پایان نامه های دانشگاهی باید کاربردی شوند نه اینکه رساله های دانشجویی در جلوی درب دانشگاه ها خرید و فروش شود.

بنامولایی ادامه داد: ما در بخش های مختلف از جمله صنعت، پزشکی، خدمات و دیگر موارد به ترسیم نقشه راه نیاز داریم، بدین منظور باید شهرک های تحقیقاتی در هر استان ایجاد شود تا با کمک آن نقشه راه ۱۰ ساله را ترسیم کنیم.

وی با بیان اینکه اقتصاد کنونی کشور متکی به نفت است، گفت: ما به دنبال بهره برداری از ظرفیت های غیرنفتی هستیم، باید با برنامه و هدف پیش رویم،متاسفانه علیرغم تلاش های انجام شده از سالیان قبل هنوز دولت الکترونیک در کشور شکل نگرفته است و خیلی از دیدگاه ها در هیات دولت، مجلس و دیگر نهادها جزیره ای است.

عضو شورای سیاست گذاری دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر با بیان اینکه باید واقعیت ها و سرمایه ها در جامعه مورد توجه قرار گیرد، افزود: در کنار آن نیاز است که ضمن شناسایی و عارضه یابی نقصان ها از ایده ها و نظرات دانشگاهیان برای حل آن ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه نسل جوان دانشگاهی سرشار از پتانسیل و ایده های کارساز است، گفت: باید در جامعه علم و تجربه باید در کنار هم اجرایی شود.

بنامولایی با بیان اینکه هنر مدیریت در هر کشور آن است که دفن سرمایه(پول و مغز) در داخل همان کشور باشد، افزود: بیشتر کشورهای منطقه که در گذشته همپای ما بودند، با حرکت رو به جلو پیش رفتند و آباد شدند، باید مشکلات موجود میان دانشگاهیان و صنعتگران بررسی شود، قرار است که بر اساس سند ۱۴۰۴ ایران در آن سال به اقتصاد نمونه خاورمیانه تبدیل شود و ۲۵ میلیون گردشگر خارجی در کشورمان حضور یابند.

وی با اشاره به تولید ۸۵ درصد ماکارونی و ۹۰درصد قارچ کشور در استان البرز گفت: حدود ۴۰ درصد صادرات میوه و تره بار ایران از البرز انجام می شود، تولید ۶۰ درصد داروی کشور نیز در این استان است ، این پتانسیل ها یک قدرت اقتصادی برای استان است و باید با مدیریتی منسجم این چرخ دهنده ها به هم متصل شود و به هدف متعالی رشد صادراتی البرز دست یابیم.

عضو شورای سیاست گذاری دومین دوره جشنواره ملی امیرکبیر عنوان کرد: باید دلارسازی را از کودکی به فرزندانمان آموزش داده و الگوی مصرف نیز برای دانشجویان تعریف شود، ما باید به محصولات و تولیدات ایرانی افتخار کنیم.

وی ادامه داد: خیلی از سفرای خارجی به هنگام بازدید از فضای نمایشگاهی اتاق بازرگانی البرز ، وقتی توانمندی های تولیدی و صنعتی ایران را می بینند از بالا بودن آمار ورود کالای بی رویه و قاچاق کالا و کم بودن عدد صادراتی کشورمان متعجب می شوند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی البرز بیان کرد: باید غرور و نگاه ملی اوائل انقلاب را در دل جوانان کشورمان رشد داده و به سمت صادرات محور شدن حرکت کنیم و با اجرایی کردن تعامل و پر رنگ کردن مثلث صنعت، دانشگاه و نمایندگان پارلمان بخش خصوصی برای ایرانی آباد و سرافراز تلاش نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست