به دنبال سفر هیات تجاری جمهوری کارلیا روسیه به البرز محقق شد:صادرات محصولات شیلات کشور ایران به روسیه

به دنبال سفر معاون اقتصادی نخست وزیر جمهوری کارلیا روسیه و یک هیات تجاری این کشور به البرز و دیدار با مسئولان اتاق بازرگانی این استان از توانمندی های تولیدی و صنعتی در زمینه قطعه بندی، بسته بندی محصولات دریایی، شیلات و حوزه صنایع غذایی بازدید به عمل آمد، همچنین عقد تفاهم نامه هایی میان فعالان اقتصادی ایران و روسیه نیز در دستور کار قرار داده شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، روز سه شنبه دهم خردادماه  و در بخشی از برنامه این سفر “دیمیتری رودیونوف آندریویچ معاون اقتصادی نخست وزیر جمهوری کارلیا روسیه” در نشستی با حضور رئیس اتاق بازرگانی البرز و جمعی از فعالان اقتصادی این استان ضمن تاکید بر اعلام آمادگی به منظور توسعه روابط تجاری میان طرفین بیان کرد: صنعت این منطقه حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور روسیه را تشکیل می دهد، از دیگر بخش های مهم صنعت روسیه در حوزه تولیدات چوبی، صنایع غذایی، سنگ ، پرورش آبزیان و یا صنایع شیمیایی است.

به گفته رودیونوف در جمهوری کارلیا بیش از ۷۰درصد ماهی قزل آلا مورد نیاز کشور روسیه پرورش داده می شود و این منطقه در تولید سنگ آهن این کشور نیز سهم ۲۰درصدی دارد.

وی با اشاره به اینکه در جمهوری کارلیا  بیش از ۱۳درصد محصولات سلولزی و ۱۰درصد کاغذ کشور روسیه تولید می شود، گفت: یک سوم  این محصولات تولیدی در منطقه مورد نظر به حوزه صادرات اختصاص دارد.

معاون اقتصادی نخست وزیر جمهوری کارلیا روسیه با تاکید بر اهمیت گسترش روابط میان جمهوری کارلیا و ایران عنوان کرد: بر اساس آمار سال ۲۰۲۱ میلادی حجم مبادلات تجاری این بخش از کشور روسیه با ایران برابر ۳ میلیون و ۲۰۰هزار دلار بوده است و خوشبختانه نسبت به  سال۲۰۲۰ میلادی حدود ۱۰ درصد افزایش داشته و عمده آن شامل صادرات کاغذ به ایران است.

وی با اعلام آمادگی برای عرضه بیش از ۸۰۰ هزار مترمکعب محصولات چوبی به ایران از جمله پروفیل و صفحات تخته ای چوبی و گرانول گفت: امید است که محصولات ما در این زمینه مورد توجه فعالان اقتصادی ایران قرار گیرد.

صادرات غذای ماهی از ایران به روسیه در دستور کار است

رودیونوف با بیان اینکه در جمهوری کارلیا بیش از ۷۰ واحد پرورش ماهی قزل آلا در مجموع تولید سالانه بیش از ۳۵ هزار تن دارند، افزود: ایران مقام اول در پرورش ماهی قزل آلا در دنیا را دارد، واحدهای تولید غذای ماهی فراوانی نیز در این کشور فعال هستند، در صورت موافقت کشور روسیه صادرات در این زمینه از چند شرکت ایرانی را آغاز خواهیم کرد، به جزء غذای ماهی برای صادرات تخمک های بارور شده ماهی قزل آلا به روسیه نیز برنامه هایی داریم و نیاز ما در این زمینه حدود ۲۰ میلیون عدد است.

وی با اشاره به پیشرفت خوب جمهوری کارلیا روسیه در حوزه سنگ و پردازش آن گفت: شرکت های فعال ما در این بخش علاقمند به تهیه انواع سنگ های معدنی و یا سنگ نما به رنگ های مشکی، سبز و سفید از ایران هستند تا محصولات خاصی تولید کنند.

این مقام مسئول روسی گفت: روابط میان جمهوری کارلیا و ایران تحت تاثیر تحریم های آمریکا و غرب دچار مشکل شده است، برای بهبود این وضعیت استفاده از ظرفیت کریدور شمال- جنوب بسیار حائز اهمیت است؛ زیرا جمهوری کارلیا مستقیم به آن دسترسی مستقیم دارد و از طرفی بنادر آستراخان و سنت پترزبورگ روسیه را به بنادر امیرآباد و بندرعباس ایران و بمبئی کشور هند متصل می کند، با شرکت های ایرانی فعال در زمینه لجستیک برای بهبود وضعیت این کریدور گفتگو خواهیم کرد.

در پایان این سفر یکروزه، هیات تجاری جمهوری کارلیا روسیه از صنایع عذایی مارین واقع در شهرک صنعتی سپهر نظرآباد فعال در تولید محصولات دریایی و گروه صنعتی- پژوهشی زر در شهرستان ساوجبلاغ بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست