تاکید نایب رییس اتاق بازرگانی بر نقش پیشتاز صنایع دارویی البرز

صنایع دارویی استان البرز، نقش پیشتاز در رشد علمی و صادرات دارویی کشور بر عهده دارند.
به گزارش روابط عمومی، دکتر امیر فرشچی نایب رییس اتاق البرز ضمن بیان مطلب فوق افزود: ظرفیت شرکت های دانش بنیان استان البرز در حوزه بیوتکنولوژی دارویی، در سطح ملی و حتی جهانی کم نظیر است.
وی ادامه داد: داروهای ویژه بیماران خاص و صعب العلاج که در استان البرز تولید می شوند، بیشترین سهم از سبد صادرات دارویی کشور را در اختیار دارند. ۲۲ قلم از گران ترین و مهم ترین داروهای درمان سرطان، ام.اس، بیماری های خودایمنی، نازایی و هموفیلی در استان البرز تولید می شوند که این استان را به قطب مهم اقتصاد دارو در کشور تبدیل کرده است.
وی افزود: صنایع دانش بنیان دارویی در استان البرز، سالیانه ۱٫۵ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور ایجاد می کنند. همچنین ۵۰ درصد سبد صادرات دارویی کشور به تولیدات استان البرز اختصاص یافته است.
دکتر فرشچی گفت: صنایع دانش بنیان دارویی استان البرز نقش موثری در اشتغال نیروهای جوان و متخصص بر عهده دارند. میانگین سنی شاغلان این بخش حدود ۳۰ سال و میانگین تحصیلات آنها نیز فوق لیسانس است. به همین دلیل می توان گفت که صنعت داروسازی استان البرز، نقش بسیار مهی در جلوگیری از فرار مغزها بر عهده دارد.
به گفته دکتر فرشچی، یکی از مهم ترین دستاورهای صنایع دارویی البرز، خلق ارزش است که در این زمینه، رتبه نخست کشوری در اختیار استان البرز است. در واقع صنایع دارویی استان، به دلیل دانش بنیان و تجاری بودن، توانسته اند به شعار اقتصادی مقاومتی عینیت ببخشند؛ زیرا این صنایع از سویی دورن زاد هستند و تحقیق و توسعه را در خدمت تولید انبوه صنعتی قرار داده اند و از سوی دیگر برون گرا هستند و افزون برفروش داخلی، در حوزه صادرات نیز توفیق جدی کسب کرده و چرخه اقتصادی مناسبی را خلق کرده اند.
نایب رییس اتاق افزود: در استان البرز شرایط خاص و ویژه برای شرکت های داروسازی وجود دارد. در حال حاضر ۵۱ واحد دارویی در البرز فعال است و دو واحد غیرفعال نیز در آینده نزدیک با رفع مشکلات شان به چرخه تولید دارو بازمی گردند. با فعالیت این شرکت ها، علاوه بر تامین نیاز کشور استمرار صادرات شرکت های دارویی استان وجود دارد.
وی اظهار امیدواری کرد که با تسهیل شرایط گمرکی و دسترسی به منابع مالی، شرکت های دارویی بتوانند واردات مواد و تجهیزات مورد نیاز که در کشور تولید نمی شوند، صادرات محصول و روان بودن گردش نقدینگی را بهتر از قبل مدیریت کنند.
دکتر فرشچی در پایان تاکید کرد: همراه با حمایتهای وزارت بهداشت و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، خوشبختانه سهم اصلی صنایع دارویی استان البرز بویژه شرکت های پیشتاز علمی، در اختیار بخش خصوصی است و به واسطه خلاقیت ها و توانمندی های این بخش، بر مشکلات عمومی کشور ناشی از تحریم های غیر منصفانه و رکود کرونایی غلبه کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست