سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال: نبود مسیر مستقیم دریایی از بندرعباس به سنگال یک ضعف جدی در صادرات به این کشور است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال با اشاره به برخورداری این کشور از منابع آبی گفت: با توجه به این پتانسیل زمینه انجام کشت فرازمینی از جمله بادام هندی و ذرت در سنگال فراهم است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان البرز، محمدرضا دهشیری در همایش بررسی بازار سنگال این کشور را هاب غرب آفریقا و دروازه ورود ایران به بازار این منطقه برشمرد و اظهار کرد: سنگال به عنوان با ثبات‌ترین کشور آفریقایی طی ۵ سال اخیر رشد اقتصادی حدود ۶ درصدی داشته است.

وی در ادامه با اشاره به رونق ساخت و ساز در سنگال و به تبع آن افزایش قیمت زمین و مسکن در آن کشور گفت: در این زمینه مقرر شده که ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب ایجاد واحدهای مسکن اجتماعی انجام شود و این مهم فرصت خوبی برای سرمایه گذاری فعالان اقتصادی ایران است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال با بیان اینکه در این کشور با ایجاد حساب طلایی فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری ایرانی ها فراهم است، گفت: با افتتاح این حساب فرد سرمایه گذار در مورد پروژه های خود کمتر بازخواست می شود، یکی از شروط مهم در این راستا سرمایه‌گذاری در پروژه های مهمی از جمله ساخت هتل در سنگال است، با توجه به اینکه در سال ۲۰۲۶ میلادی این کشور میزبان بازی های المپیک جوانان است یک فرصت مهم دیگر سرمایه گذاری ساخت هتل در آنجا برای میزبانی مهمانان این رویداد است.

وی درآمد سالانه کشور ۱۷ میلیون نفری سنگال را یکهزار و ۴۰۰ دلار عنوان کرد و افزود: تولید ناخالص ملی این کشور ۲۳ میلیارد دلار است.

دهشیری در ادامه با اشاره به فرانک سی اف ای که واحد پولی مشترک میان سنگال و ۸ کشور همسایه آن گفت: بر این اساس هر‌گونه محصول تولیدی در سنگال می تواند بدون پرداخت عوارض گمرکی به کشورهای همسایه ارسال شود و در نتیجه ایجاد کارخانه های مختلف در سنگال در اختیار گرفتن بازار غرب آفریقا است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال با اشاره به موقعیت خوب این کشور برای کشت های فرازمینی از جمله بادام‌هندی، انبه و ذرت افزود: البته در کنار استفاده از این کشت یک موقعیت مناسب دیگر اجاره کردن مزارع است.

وی توضیح داد: حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد جمعیت سنگال به دلیل مشکلات حین زایمان و یا تغذیه نادرست دچار معلولیت جسمی هستند، به همین دلیل صادرات تجهیزات پزشکی به سنگال یا سرمایه‌گذاری در خصوص ایجاد فروشگاهی در آنجا برای فروش چنین محصولاتی ضرورت دارد و این یک فرصت سرمایه گذاری برای فعالان اقتصادی ایران است.

دهشیری فرصت هایی مانند سرمایه گذاری در زمینه احداث پالایشگاه در سنگال را با توجه به وجود منابع نفتی و گازی در این کشور برای ایرانی ها مغتنم برشمرد و افزود: در خصوص محصولات آرایشی و بهداشتی، صنایع غذایی، ماشین آلات، ابزارآلات و ساخت قطعات نیز ایران توانمندی بالایی برای صادرات به سنگال دارد.

وی با بیان اینکه کشور سنگال در فرآوری محصولات لبنی هم با مشکلاتی مواجه است، عنوان کرد: سنگال محصولات فوق را از کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و یا هند وارد می کند و این مسئله یک فرصت سرمایه گذاری جدیدی برای ایرانی ها محسوب می‌شود، از دیگر زمینه های همکاری اقتصادی تجار کشورمان با سنگال می تواند در زمینه صادرات خوراک دام و یا دانه های خوراکی طیور باشد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال یکی از معضلات مهم مراودات تجاری فعالان اقتصادی ایران با کشور هدف را نبود مسیر مستقیم دریایی از شهر بندرعباس به آنجا برشمرد و گفت: در حال حاضر برای ارسال محموله های صادراتی ایرانی به سنگال یک مسیر دریایی از بندر جبل علی امارات به مقصد اسپانیا و یا ایتالیا و از آنجا به سنگال وجود دارد، این شیوه حمل و نقل حدود ۳ ماه زمان می برد.

وی در ادامه عنوان کرد: دیگر مسیر حمل و نقل محصولات صادراتی ایران به سنگال که حدود ۴۵ روز به طول می‌انجامد از طریق حمل زمینی به بندر مرسین ترکیه و از آنجا به کشور مقصد است، در این فرآیند گاهی به دلیل عدم همکاری کافی از سوی کشور ترکیه، محموله های صادراتی ایران بعد از گذشت ۶ ماه به سنگال می رسد.

دهشیری در ادامه برگزاری نمایشگاه سالانه داکار با نام فیداک را از دیگر ظرفیت های اقتصادی مهم برای سرمایه‌گذاری ایرانی ها برشمرد و گفت: این نمایشگاه بر اساس تقویم ایران در آذرماه برگزار می شود و فرصت خوبی برای معرفی محصولات ایرانی و حضور تجار کشورمان است‌.

وی با اشاره به اینکه امکان صادرات واکسن های دامی به سنگال وجود دارد، گفت: در حوزه صادرات دارویی چون زبان سنگال فرانسوی است باید توضیحات بروشورهای دارویی کشورمان به این زبان نیز درج شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال اضافه کرد: در حال حاضر مهم‌ترین رقبای ایران برای مراودات تجاری با سنگال کشورهای لبنان، هند و یا فرانسه هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست