۱۲ راهکار برای توسعه اقتصادی استان

 • یکی از شاخص های مهم تاب آوری در برابر ریسک های بین المللی، متنوع سازی شرکای تجاری است. افزایش تعاملات بین المللی، یکی از اولویت های اتاق البرز است. کوشش می کنیم با هر کشور و شرکتی که اسیر توصیه­های غیرمنصفانه دولت امریکا نباشد، روابط خوبی برقرار کنیم تا بدین ترتیب، سهم استان البرز در تجارت خارجی گسترش یافته و متنوع تر شود. استان البرز می تواند گرانیگاه مهمی در صادرات غیرنفتی و واردات نهاده های تولید باشد. در این زمینه از همکاری خوب اتاق های مشترک بازرگانی بهره مند هستیم و انتظار داریم با فعال تر شدن معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه، بتوانیم از ظرفیت سفارتخانه های ایران در کشورهای مختلف نیز کمک بگیریم.
 • استان البرز سابقه تاریخی در زمینه ترانزیت و تولید داشته و ده کرج، ۴ هزار سال پیش در مسیر تقاطع جاده ابریشم و جاده جنوب-شمال موسوم به جاده شاهی قرار داشته است. اکنون نیز البرز را باید به عنوان هاب تعاملات اقتصادی ۱۱ استان کشور مورد توجه قرار داد. صنعت حمل و نقل حدود ۱۰ درصد درآمد ناخالص ملی را به خود اختصاص می دهد ولی نقش بسیار موثری در رشد سایر بخش های اقتصاد دارد.
 • مرکزگرایی، مخالف توسعه پایدار است. تهران فقط پایتخت سیاسی است و باید در حوزه های اقتصادی، قدرت تصمیم­گیری در سراسر کشور توزیع شود. متاسفانه دستگاه های اجرایی برای هر کار کوچکی نیازمند کسب مجوز از مرکز هستند و این رویه، فعالان اقتصادی را اذیت می کند. مثلا دفتر مدیریت استانی بانک ها، اجازه پرداخت وام بالای ۵ میلیارد تومان را ندارند. بسیاری از خدمات مالی و اداری نیز گرفتار تمرکز گرایی است و این باعث می شود شرکت های بزرگ و متوسط، دفاتر تهران خود را فعال کنند و استان البرز از بخش مهمی از پرداخت های دولتی آنها نظیر مالیات، محروم می شود.
 • برای جهش تولید استان، باید نهادهای مالی را با برنامه توسعه اقتصادی البرز همراه کنیم. از مسوولان استانی بورس سوال داریم که استان البرز ما سرمایه پذیر بوده یا سرمایه فرصت؟ برای عرضه سهام شرکت های بخش خصوصی استان در بورس و فرابورس، تسهیل گری لازم صورت گرفته است؟

 انتظار داریم مدیران استانی بانک ها، تراز مالی خود را از نظر ورود و خروج سرمایه به استان بررسی کنند و نتایج آن را مستمرا برای اطلاع فعاان بخش خصوصی در اختیار اتاق قرار دهند. آیا در جذب منابع صندوق توسعه ملی، ابتکار عمل لازم را داشته اند؟ سهم بخش خصوصی از تسهیلات بانکی استان چقدر بوده؟

 • باید ماشین تولید بخشنامه را خاموش کنیم تا ماشین تولید صنعتی حرکت کند. مقررات زدایی یا de-regulation یک پیش شرط مهم برای توسعه است. حضرت آقا فرمودند: «در مورد یک موضوع مشخصی، در طول مدت کوتاهی در حد سه ماه، بیش از ۳۰ بخشنامه از طرف مسئولان صادر شده است. فعال اقتصادی که در این بخش کار می‌کند چگونه می‌تواند برای آینده خودش برنامه‌ریزی کند؟ بخشنامه پشت بخشنامه، تصمیم‌گیری‌ها متعارض و گاها متناقض، مانع کار است و باید برداشته شود. باید ثبات و آرامش برای فعال اقتصادی تامین شود.»

اگر می خواهیم کشور پیشرفت کند، راهش آن است که این فرامین ولی امر را با جان و دل اجرا کنیم نه این که اشتباه کنیم و خود را پشت بنر چاپی فرمایشان ایشان مخفی کنیم.

اتاق مشاور قوای سه گانه است و انتظار داریم مسوولان دستگاه های اجرایی استان به مشورت های ارایه شده از سوی اتاق، با جدیت بیشتر و به عنوان نقشه راه توسعه استان نگاه کنند. رهبر فرزانه انقلاب فرمودند: «دولت، سخنان اتاق بازرگانی را بخواند، بشنود و ببیند.» اجرای این فرمایش ایشان، بسیار راهگشا است.

 • افزایش سرعت توسعه در استان البرز، باید به یک اولویت ملی تبدیل شود. چون بسیاری از هزینه های مالی و اجتماعی دولت را کم می کند. اگر بتوانیم از طریق خلق فرصت های شغلی در استان البرز و فعال شدن دفاتر بازرگانی شرکت های تولیدی البرز در خود استان، از حدود ۴ میلیون لیتر مصرف بنزین روزانه در مسیر تهران کرج، فقط ۱ میلیون آن را کاهش دهیم سالیانه ۳۵۰ میلیون لیتر مصرف بنزین کم می شود. الان قیمت جهانی بنزین به دلیل شوک کرونا به حدود ۲۰ سنت در جهان و ۱۵ سنت در ایران رسیده است. ولی با برگشت به شرایط عادی، ظرفیت صادراتی آن به بالای یک دلار در هر لیتر می رسد. بخش مهمی از بحران گازکربنیک و دیگر گازهای گلخانه ای، با توسعه مشاغل در استان البرز بهبود می یابد.
 • استان البرز در هر ۴ زمینه بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ظرفیت های بزرگ شکوفا نشده ای دارد که با رفع موانع سرمایه گذاری، می توانیم رشد تولید ناخالص در استان را به ارقام ۹ تا ۱۰ درصد هم برسانیم. با بهبود شیوه های تولید می توانیم بر مشکلاتی مانند کمبود زمین صنعتی، محدودیت منابع آب و خاک غلبه کنیم. این مساله بویژه از این نظر اهمیت دارد که البرز استان مهاجر پذیری است و اگر سرعت تولید شغل در آن بالا نرود، لشکر بیکاران به یک نمره منفی در پایداری عمومی و نظم جامعه تبدیل می شود.
 • از نهادهای حاکمیتی انتظار داریم تمام تلاش خود را در جهت حمایت از کارآفرینان قانونمند استان به کار بگیرند. چه ایرادی دارد که گاهی سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه، به فعالان اقتصادی اختصاص داشته باشد؟ این که روسای دستگاه های اجرایی گزارش خدماتی را که با بودجه دولتی انجام داده اند در نماز جمعه ارایه می کنند، افتخار آفرین است و با علاقه به آن گوش می کنیم. اما خوب است با توجه به مردمی بودن نماز جمعه، فعالان اقتصادی که نه تنها بودجه دولتی نمی گیرند بلکه نیمی از بار تامین مالی دولت را هم بر دوش گرفته اند، بتوانند مشکلات خود را با مومنان در میان بگذارند. برای ما افتخار بزرگی است نماینده محترم ولی فقیه در استان، پشتیبان جدی بخش خصوصی هستند.
 • اگر موانع رشد فعالیت های بخش خصوصی را مرتفع کنیم، بسیاری از بحران های جامعه حل می شود. آسیب هایی نظیر رشد مواد مخدر، افسردگی، تاخیر در ازدواج و رشد طلاق، شورش های خیابانی و …، همگی نتیجه بیکاری است. به همین دلیل است که برادران و خواهران عزیز ما در نهادهای اجتماعی، نظامی و امنیتی، با ما در حل و فصل مسایل کارآفرینان همدلی دارند و خوشحالیم که از حمایت های جدی آنها بهره مند هستیم تا با کمک هم بتوانیم در استان البرز که حساسیت های خاص خودش را دارد، شرایط مطوب تری را شاهد باشیم.
 • نتایج پایش فضای کسب و کار استان که به صورت فصلی و با همکاری اتاق های تعاون و اصناف انجام می دهیم نشان می دهد استان البرز از نظر سخت افزاری و مسایلی مانند تامین آب، برق، گاز و … برای جذب سرمایه بسیار مستعد است اما از نظر مغزافزاری و معطل شدن سرمایه گذاران در راهروهای ادارات دولتی، شاخص های خوبی نداریم. دستگاه های اجرایی استان هم مثل سراسر کشور نیازمند خانه تکانی هستند و باید فرهنگ سازمانی آنها را نیز متحول کرد. هر یک میلیون تومان رشوه ای که از یک فعال اقتصادی قانونمند مطالبه شود، می تواند تا صدها برابر، فرار سرمایه از استان را به همراه داشته باشد. اما هر احترام و تکریمی که توسط یک کارشناس ساده اداری به عمل آید، معادل چند صد میلیون تومان وام ارزان قیمت، به رشد صنعتی استان کمک می کند.
 • با همکاری و حمایت استانداری در صدد هستیم پنجره واحد تجاری را در اتاق ایجاد کنیم. اما معنی پنجره واحد این نیست که چند کارمند دولتی در اتاق بازرگانی مستقر شوند و همان رویه های قبلی را انجام دهند، بلکه باید الگوی تسهیل روند کار و فراهم کردن شرایط جهش تولید مورد نظر اتاق را اجرا کنند. هدف پنجره واحد آن است که زمان و شرایط راه اندازی کسب و کار کاهش جدی پیدا کند و مجوزهای دولتی به جای چند ماه، در چند روز صادر شود. همانطور که فقها تاکید دارند نماز اول وقت ثواب بیشتری دارد، ما هم تاکید داریم که ثواب خدمت مدیران و کارکنان دولتی، با یک روزه شدن زمان بررسی و صدور مجوزها بیشتر خواهد شد. و امید داریم که هیچگاه فریضه خدمت به کارآفرینان، با گذشت زمان قضا نشود.
 • در اتاق البرز، نمایشگاه دایمی توانمندی های تولیدی استان به نمایش محصولات بیش از ۲۰۰ کارخانه اختصاص یافته که علاقمندان می توانند با هماهنگی روابط عمومی اتاق بازرگانی البرز از آن بازدید کنند. همچنین شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی استان، یکی از پروژه های بسیار خوب برای معرفی توانمندی های اقتصادی استان و توسعه مبادلات تجاری است که امیدواریم با رفع مشکل مرتبط با اداره کل راه و شهرسازی، هر چه سریع تر فاز نخست این نمایشگاه را افتتاح کنیم.

مسعودقاسمی

دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست