پیام تبریک پرهام رضایی رییس اتاق بازرگانی البرز به مناسبت عید غدیر

عید غدیر خم یادآور بیعت گسترده مسلمین با جانشین پیامبر اکرم –ص- است. بیعت با بزرگمردی که به رغم گذشت نزدیک به ۱۴ قرن از عصر حکمرانی کوتاهش، همچنان نیازمند اندیشه های متعالی و بلند او هستیم.
امام علی-ع- به ما آموخت که رعایت حقوق انسان ها و حفظ کرامت آنها، مهم ترین وظیفه خدمتگذاران مردم در مناسب حکومتی است. او به ما توصیه کرد که تقوی و نظم امور را سرلوحه رفتار خود قرار دهیم. ما مفتخریم که امیرالمومنین مان، آهن گداخته در دست برادر نابینای خود گذاشت در حالی که می توانست به راحتی از بیت المال بردارد و به او بدهد.
امروز ما همچون همیشه نیازمند بازخوانی اندیشه های امام خود هستیم و بویژه سیاست گذاران اقتصادی و فعالان بخش خصوصی می توانند با الگو قرار دادن آن حضرت، راه رشد و شکوفایی پایدار را پیدا کنند. امامی که در مقام یک شهروند، سختکوش بود و لحظه ای از تلاش و کوشش باز نمی ایستاد. در دامان پدر و پسرعموی گرانقدر خود بازرگانی را آموخت و در عین حال، بر آباد کردن زمین و تولید نیازهای خود و خانواده نیز تاکید داشت.
نامه های امام علی –ع- به مالک اشتر، باید چراغ راه همه ما باشد. آنجایی که ایشان در خصوص سیاست های مالیاتی تاکید می فرمایند که در سالهای کم رونقی، مالیات کمتری اخذ شود و هرگز وسایل امرار معاش مردم، بابت مالیات گرفته نشوند، توصیه های درخشانی است که اگر به خوبی آن را بشنویم، می توانیم از شرایط دشوار کنونی راحت تر عبور کنیم.
ادبیات اقتصاد مقاومتی و تاب آوری، شاید برای جامعه غربی جدید باشد و سابقه آن از سه چهار دهه قبل فراتر نرود، ولی تاریخ اسلام سرشار از روزهای سختی است که به تحریم ها گذشت و در نهایت، همدلی و همراهی ها باعث شد تا مشرکان نه تنها توفیقی نیابند بلکه تسلیم اراده مومنان شوند. در همه آن روزهای سخت، امام علی-ع- به عنوان یار وفادار پیامبر اکرم –ص- در کنار جامعه کوچک مسلمانان آن زمان بودند و به آنها در عبور از بحران مدد می رساندند. غدیر فرصتی مبارک است تا قدر امام نخستین خود را بدانیم و بکوشیم تا از دریای بزرگ معارف آن حضرت، به وسع خویش بهره گیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست