بروکراسی اداری مانع شکوفایی کامل ظرفیت هاست

تحولات نرخ ارز، مانع شکوفایی صنایع دارویی است. به گزارش روابط عمومی، امیرحسین کارآگاه با اشاره به اینکه موضوع اصلی این روزها تورم داخلی و افزایش قیمت نرخ ارز است، بیان کرد: بروز این مساله فرآیند تامین مواد اولیه مورد نیاز را مختل کرده است.

نائب رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز با این توضیح که به دنبال افزایش نرخ ارز آزاد و نیمایی و کاهش سهم شرکت های داروسازی از تخصیص ارز دولتی، فرآیند تخصیص ارز به شدت کند شده است، گفت: گاهی بیش از چند ماه برای تخصیص ارز باید مدت طولانی منتظر ماند که این رویه، صدمه جدی به چرخه تامین مواد و ملزومات مورد نیاز تولید داور و سایر کالاها و فراورده های سلامت محور وارد می کند.

وی با بیان اینکه شتاب دهنده ها از منظر قانونی در دستگاه های اجرایی کشور تعریف شده نیست، افزود: این امر منجر به طولانی شدن امور اداری و جاری آن ها در دستگاه های مذکورمی شود و در عمل، گرفتار همان سیکل اداری معیوبی می شوند که همه فعالان اقتصادی کشور را آزار می دهد.

کارآگاه تاکید کرد: وجود ساختار اداری قدیمی و تفکر سنتی حاکم بر سازمان های دولتی موجب شده تا شرکت های دانش بنیان نوپا در صف های چند ماهه برای اخذ بدیهی ترین مجوزها معطل بمانند.

وی گفت: کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق البرز ضمن برگزاری جلسات منظم با دستگاه های اجرایی مختلف و بیان مشکلات شرکت های دانش بنیان نوپا و شتاب دهنده می تواند تدوین آیین نامه ای مختص شرکت های مذکور را درخواست دهد تا موجب بهبود فضای کسب و کار و تسریع رشد اقتصادی کشور توسط این شرکت ها شود.

مدیرعامل شرکت شتاب دهنده پرسیس ژن در بخش دیگری در خصوص تولیدات این شرکت بیان کرد: این فعالیت ها در قالب تولید قراردادی برای استارتاپ های حوزه دارو صورت می گیرد.

وی افزود: زیرساخت این مجموعه، توانایی پاسخگویی برای تولید داروهای بیوتکنولوژی و واکسن را دارا است و گواهی GMP محصولات مذکور را از سازمان غذا و دارو اخذ کرده است، هم اکنون سه محصول در این شرکت تولید می شود که همگی پتانسیل تامین کامل نیاز کشور و صادرات را دارا هستند.

کارآگاه در پایان عنوان کرد: محصولات تولیدی در این شرکت مشابه تولید داخل ندارند و با تولید آن ها، صرفه جویی ارزی قابل توجهی محقق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست